تاریخ انتشار : شنبه 3 مهر 1400 - 11:49
کد خبر : 3251

رییس سازمان نظام پزشکی مطرح کرد:

نقش موثر بیمه‌ها در زمینه آموزش برای اجرای بهینه نسخه الکترونیک

نقش موثر بیمه‌ها در زمینه آموزش برای اجرای بهینه نسخه الکترونیک
اخبار پولی مالی- نسخه نویسی الکترونیک قسمتی از مجموعه اصلاح ساختار نظام سلامت است.

به گزارش اخبار پولی مالی به نقل از روابط عمومی سازمان بیمه سلامت، محمد رضا ظفرقندی رییس سازمان نظام پزشکی گفت: سازمان‌های بیمه‌گر در یک سال اخیر اقدامات و حرکات خوبی در زمینه نسخه نویسی الکترونیک انجام دادند و همچنین این سازمان‌ها در زمینه سخت افزار، نرم افزار و آموزش برای اجرای بهینه‌تر این طرح می‌توانند کمک‌های فراوانی انجام بدهند.

ظفرقندی درباره نسخه نویسی الکترونیک افزود: نسخه نویسی الکترونیک قسمتی از مجموعه اصلاح ساختار نظام سلامت است. سه محور عمده در حوزه سلامت داریم که شامل نیروی انسانی، اقتصاد سلامت و ساختار نظام سلامت است. اگر ساختار نظام سلامت اصلاح نشود، قاعدتا هرچه در دو ضلع دیگر هزینه کنیم، به نتیجه نمی‌رسیم. منظور از ساختار این است که تا نظام ارجاع و پزشکی خانواده و سیستم مشخصی نداشته باشیم، طبیعی است که هزینه‌ها هدر می‌رود.
وی ادامه داد: یکی از ابعاد مهم اصلاح ساختار نظام سلامت که ضرورت دارد، پرونده الکترونیک و نسخه الکترونیک به طور کلی، روند الکترونیک است. به طور مثال بیمار بدون نظام ارجاع ممکن است به پزشک مراجعه کرده و نسخه‌ای را دریافت کرده و به داروخانه بروند و هزینه دارو را بپردازند، اما از نسخه یا دارو استفاده‌ای نکند. طبیعی است که همه این هزینه‌ها هدر می‌رود.
رییس کل سازمان نظام پزشکی بیان کرد: بنابراین اگر سیستم به طوری طراحی شود که از هدر رفت منابع جلوگیری کند، کیفیت خدمات سلامت ارتقا پیدا می‌کند. در این زمینه نسخه نویسی الکترونیک جایگاه بسیار مهمی در نظام مندی و اقتصاد سلامت دارد. وقتی نسخه به صورت الکترونیک در سیستم ثبت می‌شود، قابل ارزیابی و بررسی در روند بهبودی بیمار است و می‌توان بیمار را با آن پرونده الکترونیک و سوابق پیگیری کرد. همچنین می‌توان به این وسیله از هدر رفت منابع جلوگیری کنیم.
ظفرقندی اظهار کرد: نسخه نویسی الکترونیک اقدام بزرگی است که در بسیاری از کشورها ساماندهی شده و در سال‌های اخیر فعالیت‌های خوبی در این زمینه در کشور ما صورت گرفت و امیدواریم این مسیر که رو به بهبود و اصلاح است، در آینده نیز ادامه پیدا کند. سازمان‌های بیمه‌گر نیز باید در این زمینه کمک کنند، زیرا از لحاظ اقتصادی به نفع آنها هم خواهد بود.

اخبار پولی مالی
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.