تاریخ انتشار : جمعه 10 آذر 1402 - 10:28
کد خبر : 72809

یک کارشناس مسائل اقتصادی مطرح کرد؛

چالش تغییرناپذیری اطلاعات بلاک‌چین و ضرورت مراقبت استفاده از آن در اطلاعات بهداشتی

چالش تغییرناپذیری اطلاعات بلاک‌چین و ضرورت مراقبت استفاده از آن در اطلاعات بهداشتی
اخبار پولی مالی_ فناوری بلاک چین نباید بی‌رویه در مراقبت‌های بهداشتی استفاده شود، زیرا داده‌های آن تغییرناپذیراست. بنابراین فایل‌هایی که اغلب تغییر می‌کنند، ممکن است از شبکه خارج شوند. تمام داده‌های شناسایی باید خارج از زنجیره نگهداری شوند.

به گزارش اخبار پولی مالی، سیدمهداد خاتمی در گفت‌وگویی با بلومبرگ در تعریف کلی از بلاکچین گفت: بلاکچین روش و محلی برای ثبت و ذخیره اطلاعات است. حال این اطلاعات هر موضوعی می‌تواند باشد.

وی در تشریح مزایای فناوری بلاک چین اظهار کرد:‌ از مزایای بلاک‌چین می‌توان به ماهیت مقاوم در برابر دست کاری، ماهیت غیرمتمرکز دفتر کل دیجیتال و عدم امکان تغییر تراکنش ثبت شده در بین کاربران شبکه، یا به عبارت دیگر بخش شدن یکسان اطلاعات برای عده کثیری باعث جلوگیری از خیلی از موارد امنیتی و باعث شفافیت و در نهایت کاربرد بیشتر می‌شود. به این فناوری، یک نوع از دفتر کل دیجیتال (DLT) نیز می‌گویند.
کارشناس مسائل اقتصادی درباره مزایا و معایب بلاک چین در پزشکی عنوان کرد: درباره برخی از نگرانی‌های کلیدی در مورد برنامه‌های بلاک چین در مراقبت‌های بهداشتی می‌توان به مواردی همچون امنیت زیرساخت شبکه در تمامی سطوح،احراز هویت همه شرکت کنندگان والگوهای یکسان مجوز برای دسترسی به اطلاعات سلامت الکترونیکی اشاره کرد.
وی در ادامه گفت وگو با بلومبرگ تصریح کرد: دفتر کل غیر متمرکز از نوع بلاکچین را می‌توان در بسیاری از حوزه‌های مراقبت‌های بهداشتی اعمال کرد. اما تمام فعالیت‌های موجود در پزشکی به تراکنش‌ها مرتبط نیست. با این حال، بلاک‌چین‌های عمومی را نمی‌توان برای ذخیره اطلاعات خصوصی مانند شناسایی داده‌های سلامت استفاده کرد. زیرا داده‌های موجود در آن‌ها به طور گسترده در دسترس است. شفافیت ذاتی بلاک چین، همه استفاده‌کنندگان از شبکه را ملزم به ارائه داده‌های واقعی و اصیل می‌کند.
وی با اشاره به امنیت اطلاعات پزشکی در بلاک چین خاطرنشان کرد:‌ فناوری بلاک چین در برابر برخی از انواع حملات آسیب‌پذیر است، اگرچه محافظت داخلی خوبی را در برابر سایر روش‌ها ارائه می‌دهد. کد بلاک چین، آن را در برابر حملات هکری و اشکالات فنی ایمن می‌کند. با این حال امکان رخنه‌هایی به کمک مهندسی اجتماعی و سایر روش‌های نفوذ تا حدودی وجود دارد. بنابراین، امنیت اطلاعات باید به ویژه در هنگام استفاده در مراقبت‌های بهداشتی مورد توجه جدی قرار گیرد.
خاتمی با اشاره به چالش تغییر ناپذیری اطلاعات اظهار کرد:‌ فناوری بلاک چین نباید بی‌رویه در مراقبت‌های بهداشتی استفاده شود، زیرا داده‌های آن تغییرناپذیراست. بنابراین فایل‌هایی که اغلب تغییر می‌کنند، ممکن است از شبکه خارج شوند. تمام داده‌های شناسایی باید خارج از زنجیره نگهداری شوند.
کارشناس مسائل اقتصادی  با اشاره به بلاک چین در برابر پایگاه داده بیان کرد:‌ مزایای استفاده از بلاک چین، نسبت به روش‌های سنتی سیستم‌های مدیریت پایگاه داده مراقبت‌های بهداشتی، شامل مدیریت غیرمتمرکز، پایگاه‌های داده غیرقابل تغییر، منشأ داده، داده‌های قابل ردیابی، داده‌های قوی، در دسترس بودن داده‌ها برای هر کاربر مجاز و دور نگه داشتن آن از دست کاربران غیرمجاز است، با رمزگذاری که به کلید خصوصی بیمار وابسته است.
وی با اشاره به مهم ترین مزایای بلاک چین در پزشکی تصریح کرد:‌علاوه بر موارد فوق، کاربردهای منحصر به فردی برای بلاکچین در بهداشت و درمان وجود دارند.
پژوهش‌های علمی و آماری
کارشناس مسائل اقتصادی در انتهای گفت‌وگوی خود با بلومبرگ خاطرنشان کرد:‌ در حال حاضر سوابق الکترونیکی سلامت، امکان به روز رسانی و به اشتراک گذاری خودکار اطلاعات پزشکی در مورد یک بیمار معین را تنها در یک سازمان یا شبکه‌ای از سازمان‌ها می‌دهد. اگر اطلاعات به گونه‌ای سازماندهی شده باشند که مجموعه‌ای از اطلاعات در بالاترین لایه بلاک چین فقط اطلاعاتی باشد که PHI یا اطلاعات شخصی قابل شناسایی (PII) نباشد،به عبارت دیگر اطلاعات بیمار قابل نمایش برای واحد علوم و تحقیقات باشد و می‌تواند گسترش یابد. این به محققان و سایر سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا به این طیف گسترده از داده‌ها، با گروه‌هایی متشکل از صدها هزار بیمار، دسترسی داشته باشند.
وی تاکید کرد:در دسترس بودن چنین حجم عظیمی از داده‌ها، تحقیقات بالینی، گزارش و شناسایی رویدادهای ایمنی و عوارض جانبی، و گزارش بهداشت عمومی را به میزان زیادی ارتقا می دهد.
به اشتراک گذاری سریع و ایمن
کارشناس مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد:‌همین اطلاعات  می‌تواند به بیماران اجازه دهد تا به راحتی قفل پرونده را باز کنند و داده‌های سلامت خود را از طریق یک کلید خصوصی قابل اشتراک‌گذاری با سایر ارائه‌دهندگان یا سازمان‌ها به اشتراک بگذارند. این می‌تواند به ایجاد فناوری اطلاعات سلامت (HIT) که بین کاربران مختلف قابل اجرا و مشارکت است کمک کند و این کار تنها  با تعریف کردن رمزنگاری اطلاعات با الگوریتم مشخص قابل انجام است.
مراقبت سریع‌تر، ارزان‌تر و بهتر
خاتمی عنوان کرد:‌ بلاک‌چین می‌تواند یک سیستم واحد برای سوابق بهداشتی ذخیره شده و به روز شده برای بازیابی ایمن و سریع توسط کاربران مجاز ایجاد کند.
وی ادامه داد: با اجتناب از ارتباط نادرست بین متخصصان مختلف مراقبت های بهداشتی که در مراقبت از یک بیمار مشارکت دارند، می توان از اشتباهات بیشماری جلوگیری کرد. تشخیص و مداخلات سریع‌تر ممکن می‌شود و مراقبت می‌تواند برای هر بیمار شخصی‌سازی شود و این عمل با خرد کردن اطلاعات در بلاکچین مذکور قابل انجام است. تمام اطلاعات مربوط به سلامتی که ذخیره شده است به همراه تاریخ و ذکر دقیق گزینه های مشخص قابل دسترسی خواهد بود.
پرونده‌های سلامت الکترونیکی
کارشناس مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد:‌ زنجیره بلوکی می‌تواند یک لایه تراکنش واحد را فراهم کند که در آن سازمان‌ها می‌توانند داده‌ها را از طریق یک سیستم امن، با ذخیره مجموعه خاصی از داده‌های استاندارد شده در زنجیره، با لینک‌های رمزگذاری شده خصوصی اطلاعات مانند تصاویر رادیوگرافی یا تصاویر دیگر، ارسال و به اشتراک بگذارند. استفاده از قراردادهای هوشمند و پروتکل‌های مجوز یکتا می‌تواند به شدت از این اتصال یکپارچه پشتیبانی کند.
امنیت داده‌ها
وی تصریح کرد:‌در خصوص امنیت داده‌ها باید یک نگاه به آمار جهانی داشت که از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷، بیش از ۱۷۶ میلیون نقض اطلاعات در رابطه با سوابق مراقبت های بهداشتی رخ داده است.
خاتمی ادامه داد: ویژگی های امن مرتبط با بلاک چین می تواند به محافظت از اطلاعات سلامتی بسیار بهتر کمک کند. هر فرد دارای یک شناسه یا کلید عمومی و یک کلید خصوصی است که فقط در صورت لزوم و برای مدت زمان لازم می تواند قفل آن را باز کند. بنابراین، بلاک چین‌ها می‌توانند یک مسیر حسابرسی تغییرناپذیر از اطلاعات سلامت ارائه کنند.
برنامه های سلامت و نظارت از راه دور
کارشناس مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد:‌برنامه های کاربردی سلامت موبایل امروزه با پیشرفت تکنولوژی اهمیت بیشتری پیدا کرده اند. در این زمینه، سوابق پزشکی الکترونیکی (EMR) در یک شبکه بلاک چین ایمن نگهداری می‌شوند و داده‌ها را می‌توان به سرعت برای پرسنل پزشکی ارسال کرد و همچنین برای خود نظارتی و مراقبت خانگی نیز در دسترس است. این ناحیه به ویژه به بدافزار حساس است.مطالبات بیمه سلامت نیز بسیار کاربردی تر میشود،بلاک چین به دلیل توانایی آن در ارائه رویدادهای پزشکی همانطور که رخ داده اند، بدون پتانسیل تغییر داده ها در مراحل بعدی به منظور تقلب، به طور منحصر به فردی برای پردازش ادعاها سازگار است. در نتیجه در امور بیمه ای یک گزینه عالی به شمار می رود.
ردیابی بیماری‌ها
خاتمی عنوان کرد: قابلیت‌های منحصربه‌فرد بلاک چین می‌تواند به گزارش‌دهی بلادرنگ بیماری و کاوش در الگوهای بیماری کمک کند که می‌تواند به شناسایی منشأ و پارامترهای انتقال آن کمک کند.
حفاظت از ژنومیک
کارشناس مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد:‌اخیراً سرقت داده‌های ژنومی به یک مسئله اصلی تبدیل شده است. بلاک چین می تواند از این امر جلوگیری کند و حتی یک بازار آنلاین فراهم کند که در آن دانشمندان بتوانند اطلاعات ژنومی را برای اهداف تحقیقاتی حتی اعمال خراب کارانه خریداری کنند. این می تواند جلو موارد منفی را بگیرد و در موارد تحقیقاتی و علمی فروش ایمن را ترویج کند و واسطه های گران قیمت را حذف کند و دغدغه همگان می‌تواند باشد زیرا جان و سلامت مورد معامله نباید باشد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.