تاریخ انتشار : یکشنبه 1 بهمن 1402 - 12:32
کد خبر : 76574

براساس توافق صندوق اعتباری هنر و سازمان تأمین‌اجتماعی؛

هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران می‌توانند در قالب بیمه توافقی نیز تحت پوشش بیمه قرار گیرند

هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران می‌توانند در قالب بیمه توافقی نیز تحت پوشش بیمه قرار گیرند
اخبار پولی مالی- سازمان تأمین‌اجتماعی اعلام کرد براساس توافق این سازمان و صندوق اعتباری هنر، همه هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگارارن فاقد پوشش بیمه، علاوه بر روش‌های قبلی می‌توانند در قالب بیمه توافقی و با معرفی صندوق بیمه اعتباری هنر نیز تحت پوشش خدمات بیمه‌ای و درمانی تأمین‌اجتماعی قرار گیرند.

به گزارش اخبار پولی مالی ، قرارداد بیمه‌های توافقی از جمله بیمه توافقی هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران در اجرای ماده یک قانون تأمین‌اجتماعی و به‌منظور تعمیم و گسترش انواع بیمه‌های اجتماعی با سازمان‌ها، انجمن‌های صنفی، کانون‌ها و نهادهای مختلف منعقد می‌شود.
براساس این گزارش، بیمه‌های توافقی ماهیت اختیاری دارند و مشمولان می‌توانند با اخذ معرفی‌نامه از نهاد مربوطه و مراجعه به سازمان تأمین‌اجتماعی و پرداخت حق بیمه از حمایت‌های قانونی مانند بازنشستگی، ازکارافتادگی، بازماندگان، درمان (بدون پرداخت سرانه درمان و فرانشیز)، کمک هزینه ازدواج، کمک هزینه پروتز و اروتز، کمک هزینه مراسم ترحیم و کمک هزینه سفر بیمار و همراه برخوردار شوند.
این گزارش حاکی است حداکثر سن متقاضیان بیمه توافقی ۵۰ سال است و درصورتی‌که متقاضیان دارای سابقه قبلی پرداخت حق بیمه قابل قبول نزد سازمان تأمین‌اجتماعی باشند، معادل مدت سابقه پرداخت حق بیمه قبلی برای ورود به این نوع بیمه به سقف سنی مجاز (۵۰ سال) اضافه می‌شود و در صورت احراز شرایط به‌عنوان مشمول پذیرفته می‌شود. شروع بیمه‌پردازی هریک از مشمولان با رعایت تاریخ شمول از تاریخ ثبت معرفی‌نامه خواهد بود. مشمولان چنانچه واجد شرایط انجام معاینات بدو بیمه‌پردازی باشند، با معرفی‌نامه تأمین‌اجتماعی قبل از پرداخت حق بیمه مورد معاینه قرار گرفته و میزان توانایی جسمی و روحی آنان برابر ضوابط مقرر مورد سنجش قرار می‌گیرد.
نرخ حق بیمه در بیمه توافقی ۲۷ درصد دستمزد یا درامد مبنای کسر حق بیمه است و دستمزد پایه مبنای پرداخت حق بیمه هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران ۱/۳ برابر حداقل دستمزد مصوب شورایعالی کار تعیین شده و متقاضیان می‌توانند نسبت به انتخاب دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه بین ۱/۳ برابر حداقل و حداکثر دستمزد مصوب در زمان ثبت معرفی‌نامه اخذ شده از صندوق اعتباری هنر، اقدام کنند. این گروه از بیمه‌شدگان نیز مانند سایر بیمه‌شدگان باید مبلغ حق بیمه هر ماهه را حداکثر تا آخرین روز ماه بعد پرداخت کنند.
گفتنی است انعقاد قرارداد بیمه هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران در اجرای توافقات قبلی و در چارچوب مقررات بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد با معرفی صندوق اعتباری هنر نیز کماکان میسر خواهد بود.

اخبار پولی مالی
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.