تاریخ انتشار : جمعه 24 فروردین 1403 - 15:46
کد خبر : 79832

آشنایی با دارایی‌های دنیای واقعی (RWA)  

آشنایی با دارایی‌های دنیای واقعی (RWA)   
اخبار پولی مالی_تولید توکن‌های دارایی واقعی (RWA) فرایندی است که باعث تبدیل دارایی‌های واقعی برای مثال سهام یا املاک به توکن یا به اصطلاح توکنیزه شدن آن‌ها می‌شود.

به گزارش اخبار پولی مالی،خاتمی، کارشناس اقتصادی گفت: باگسترده‌ترشدن صنعت ارزهای‌دیجیتال، فعالیت‌های کلاهبرداری‌ در این‌ زمینه بیشتر شده است و طبیعی است که این مسئله می تواند باعث بیشتر شدن بی ا‌عتمادی دراین حوزه شود. توکن دارایی‌های دنیای واقعی (RWA) می تواند اعتمادسازی را دوباره به جامعه ارزدیجیتال بازگردانده، و باعث گسترده ترشدن صنعت رمز ارزها شود. اما توکن دارایی‌های دنیای واقعی (RWA)چیست؟  توکن‌های دارایی دنیای واقعی چگونه می توانند به این صنعت کمک کنند؟

 

‎آشنایی با دارایی‌های دنیای واقعی (RWA)

 

‎کارشناس اقتصادی گفت: تولید توکن‌های دارایی واقعی (RWA) فرایندی است که باعث تبدیل دارایی‌های واقعی برای مثال سهام یا املاک به توکن یا به اصطلاح توکنیزه شدن آن‌ها می‌شود. درواقع این اتفاق می‌تواند باعث ورود یکسری اسناد و دارایی‌های فیزیکی، به صنعت ارزهای دیجیتال شود.

 

‎وی گفت: به‌کمک قرارداد هوشمند و توکنیزه شدن دارایی‌های فیزیکی، می‌توان بدون دخالت شخص سوم، دارایی‌هایی مانند اوراق بهادار و … را خرید و فروش کرد. ناگفته نماند با پیشرفت توکن دارایی‌های واقعی،  تمامی صنایع مالی که به شکل سنتی فعالیت می‌کنند را هیجان زده کرده است.

 

‎خاتمی ادامه داد: تصور کنید که شما می‌خواهید یک اتوموبیل را معامله کنید؛ شما معمولا برای خرید اتومبیل باید به نمایندگی یا نمایشگاه ماشین رفته، و با یک شخص سوم که نمایشگاه دار است معامله مورد نظر خود را انجام دهید. اما با توکنیزه و تبدیل‌شدن سند اتومبیل مورد نظر به توکن‌های دارایی دنیای واقعی ، شما می‌توانید بدون پرداخت کمیسیون به یک یا چند شخص سوم،مالکیت اتومبیل خود را همانند یک ارز دیجیتال به راحتی انتقال دهید و به خرید و فروش آن بپردازید.

 

‎کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد:‌البته تا قبل از ترندشدن توکن‌های دارایی واقعی (RWA)٫صنعت توکن‌های غیر مثلی نیز در توکنیزه و بلاکچینی شدن دارایی‌های سنتی هنری، کمک بسزایی کرده بود. حال نیز با تبدیل شدن دارایی‌هایی مثل طلا، اسناد خانه، اتومبیل و … به توکن دارایی‌های دنیای واقعی، می‌توانیم شاهد پیشرفت چندبرابری صنعت ارزهای دیجیتال باشیم.

 

‎وی عنوان کرد:‌ برخی از تضمین‌ها مانند چک و سفته، در برخی پلتفرم‌های وام دهی به عنوان تضمین برای دریافت وام استفاده می‌شوند، در یک دوره زمانی برای دریافت وام توسط متقاضی به پلتفرم وام دهی داده می‌شود به جز این که تضمین تسهیلات مورد نظر است کاربرد دیگری ندارد. اما برخی از تضامین مانند طلا، ملک و خودرو، از جمله دارایی‌هایی هستند که در صورت نیاز به نقدینگی، می‌توانید با آنها وام دریافت کنید و دست به فروش آنها نزنید.

 

خاتمی گفت: ارزهای دیجیتال، دارایی‌های دیجیتالی هستند که تا چند سال پیش تنها به عنوان روشی برای سرمایه گذاری شناخته شده بودند، اما در حال حاضر با استفاده از ارزهای دیجیتال نیز می‌توانید در کنار سرمایه‌گذاری وام

دریافت کنید. در واقع تصور کنید که شما در یک موقعیت مناسب بخشی از نقدینگی خود را به یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین تبدیل کرده‌اید و مدتی بعد برای امر دیگری به سرمایه نقد نیاز پیدا می‌کنید. در این شرایط یا باید بیت کوین خود را به فروش برسانید یا با تضمین آن وام دریافت کنید و دارایی خود را نفروشید.

 

‎وی بیان کرد:‌ مشابه این مثال احتمالا برای شما یا اطرافیانتان رخ داده است که در سالهای اخیر به دلیل مسائل مالی مجبور به فروش یک دارایی مانند ماشین یا خانه خود شدید و به دلیل افزایش تورم، بعدا قادر به خرید مجدد آن نبودید. در بازار ارزهای دیجیتال نیز ممکن است شما موقعیت مشابه برای سرمایه گذاری پیدا نکنید و فرصت را از دست بدهید. بنابراین به جای فروش دارایی می‌توانید وام بدون ضامن با وثیقه گذاری ارزهای دیجیتالی که دارید، دریافت کنید.

 

خاتمی ادامه داد: همچنین از این روش می‌توانید برای افزایش ارزهای دیجیتال خود و توسعه سبد سرمایه گذاری که دارید استفاده کنید. به این معنی که با تضمین بخشی از رمزارزهای خود وام دریافت کرده و آن را برای خرید رمزارزهای جدید استفاده کنید تا میزان سرمایه گذاری خود را افزایش دهید و به جای خرید نقدی ارزهای دیجیتال، اقساط ماهانه ارزهای دیجیتال خریداری شده را پرداخت کنید.

 

‎کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد:‌بسیاری از معامله‌گران برای پیش‌بینی پتانسیل کوتاه مدت و میان مدت دارایی کریپتویی، احساسات بازار را تجزیه و تحلیل می‌کنند. همراه با تحلیل تکنیکال و فاندامنتال، بررسی احساسات بازار کریپتوها می‌تواند ابزار ارزشمندی برای یک معامله‌گر باشد.

 

‎وی افزود:‌احساسات در بازار کریپتو، احساس و حالت‌های مختلف سرمایه‌گذاران را در مورد یک دارایی در نظر می‌گیرد. این احساسات همیشه یک دارایی یا اصول اولیه پروژه را نشان نمی‌دهند، اما می‌توانند قیمت لحظه ای رمزارزها را به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهند. تحلیل سنتیمنتال یا تحلیل احساسات در بازار رمزارزها، نوعی تحقیق است که با استفاده از آن سعی می‌کنند حرکات قیمت را پیش بینی کنند.

 

خاتمی بیان کرد:‌درست مثل سایر دارایی‌ها، قیمت رمز ارزها با عرضه و تقاضای بازار ارتباط مستقیم دارد.این نیروهای بازار می‌توانند به دلایل مختلفی از جمله افکار عمومی، مطبوعات و رسانه‌های اجتماعی تغییر کنند.

 

وی افزود:‌بنده معتقدم که احساسات بازار نگرش جمعی تجار و سرمایه‌گذاران نسبت به یک دارایی مالی یا بازار است. این مفهوم در همه بازارهای مالی از جمله بازار رمزارزها وجود دارد. احساسات بازار قدرت تاثیرگذاری بر چرخه‌های بازار دارد.

 

خاتمی گفت:‌ قیمت ارز دیجیتال مانند هر کالای دیگری بر اساس عرضه و تقاضا  تعیین می‌شود و اگر تقاضا بیشتر از عرضه باشد، قیمت بالا خواهد رفت. برای مثال، اگر خشکسالی وجود داشته باشد، عرضه غلات کاهش پیدا کرده و قیمت آنها بالا می‌رود. همین مفهوم در مورد ارزهای دیجیتال هم صدق می‌کند و یک توکن زمانی ارزش پیدا می‌کند که رشد تقاضا بیشتر از عرضه باشد.

 

وی افزود: رویداد هاوینگ طی هاوینگ، پاداش ماینرها برای اعتبارسنجی و افزودن بلوک‌های جدید به بلاک‌چین نصف می‌شود.

 

مکانیزم هاوینگ سرعت ایجاد بیت‌کوین جدید را کاهش می‌دهد و همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید، منجر به افزایش قیمت‌ها می‌شود. تحقیقات کالج امپریال لندن نشان داده که قیمت بیت‌کوین معمولاً در ۱۲ ماه پس از هاوینگ به طور متوسط صدها درصد افزایش پیدا کرده است.

 

‎کارشناس اقتصادی تصریح کرد:‌ رشد قیمت بیت‌کوین، معمولا خریداران بیشتری را به بازار ارزهای دیجیتال جذب کرده و قیمت آلت‌کوین‌ها را نیز افزایش می‌دهد. هاوینگ بعدی در اردیبهشت سال آینده رخ می‌دهد

 

وی افزود:‌استقبال صرافی ها قیمت توکن‌ها در این صرافی‌ها چندان زیاد نیست اما اگر در صرافی‌های متمرکز و معتبر مثل کوین‌بیس یا بایننس لیست شوند، قیمت آنها یک شبه چندین برابر می‌شود. برای این روند افزایش قیمت حتی اصطلاح «اثر کوین بیس» هم ساخته شده که به افزایش قیمت آنها اشاره دارد.

 

خاتمی تصریح کرد:‌ محبوبیت هرچند کارایی و فناوری زیربنایی مهمترین فاکتورها در قیمت یک توکن هستند؛ اما همیشه هم این‌طور نیست. گاهی تب محبوبیت یک توکن به حدی بالا می‌رود که بدون کارایی خاصی به شدت ارزش پیدا می‌کنند. برای مثال توکن‌های بانک و شیبا دو میم‌کوین با رشد هزاران درصدی هستند.

 

وی افزود: رقابت در بازار ارزهای دیجیتال روزانه به طور میانگین ده‌ها توکن جدید عرضه می‌شوند که اکثر آنها میم‌کوین یا شت‌کوین بوده و کارایی عملی در دنیای واقعی ندارند؛ از این رو پس از مدتی تب آنها خوابیده و افت قیمت شدیدی را تجربه می‌کنند.

 

کارشناس اقتصادی تصریح کرد:‌ ‎ارز دیجیتالی که نیازهای کاربران را در دنیای واقعی برطرف کرده و مزایای ملموسی را ارائه می‌دهد، به سرعت مورد پذیرش سرمایه‌گذاران قرار می گیرد و تقاضا برای آن رشد می‌کند؛ که در نهایت به افزایش قیمت توکن منجر خواهد شد. برای مثال قابلیت قرارداد هوشمند اتریوم توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps)، امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) را امکان‌پذیر کرده است

 

وی افزود: اخبار و شایعات بازار ارزهای دیجیتال بسیار نوسان و احساسات محور است و انتشار شایعات و اخبار تاثیر قابل توجهی بر قیمت ارزهای دیجیتال دارد. شایعات مبتنی بر حدس و گمان یا اطلاعات نادرست باعث خرید یا فروش فوری و نوسان قیمت می‌شود. این اقدامات معمولا از سوی نهنگ‌ها و نوسان‌گیران بزرگ با هدف دامپ یا پامپ قیمت در جهت دلخواه انجام می‌شود.

 

‎کارشناس اقتصادی تصریح کرد:  در سال ۲۰۱۷ شایعات در مورد ادغام بیت‌کوین در PayPal باعث افزایش قیمت آن شد، اما پس از تکذیب آن توسط PayPal قیمت دوباره سقوط کرد. به همین ترتیب انتشار اخبار مثبت در مورد صدور تاییدیه‌های قانونی یا سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ روی ارزهای دیجیتال باعث جلب اعتماد سرمایه‌گذاران و افزایش قیمت‌ها می‌‌شود. برای مثال این روزها امیدواری در مورد صدور مجوز ETF بیت‌کوین در آمریکا رشد قیمت‌ها را به دنبال دارد.

 

‎وی افزود:‌ برای کاهش تاثیر شایعات و اخبار سبد خود را متنوع کنید تا ریسک نوسانات ناگهانی قیمت در یک توکن خاص کاهش پیدا کند. همچنین منابع خبری معتبر را دنبال کرده و از تصمیمات تکانشی مبتنی بر حدس و گمان اجتناب کنید.هوشیاری و آموزش دیدن برای همه جوانب بازار را دیدن بسیار مهم است.

 

 

 

 

 

 

اخبار پولی مالی
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.