تاریخ انتشار : یکشنبه 5 آذر 1402 - 15:53
کد خبر : 72247

نرخ تورم آبان‌ماه اعلام شد

نرخ تورم آبان‌ماه اعلام شد
اخبار پولی مالی_ گزارش مرکز آمار از شاخص قیمت مصرف کننده نشان می‌دهد نرخ تورم ماهانه در آبان ماه به ۲.۲ درصد رسیده که نسبت به ماه گذشته ۰.۱ واحد درصد کاهش یافته است.

به گزارش اخبار پولی مالی، در آبان ١۴٠٢، شاخص قیمت مصرف کننده خانوارهای کشور به عدد ٢١٠.٩ رسیده است که نسبت به ماه قبل ٢.٢ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل، ٣٩.٢ درصد افزایش و در ۱۲ ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۴۴.٩ درصد افزایش داشته است.

تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است که در آبان ماه ١۴٠٢، تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور ٣٩.٢ درصد بوده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٣٩.٢ درصد بیشتر از آبان ماه ١۴٠١ برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان، هزینه کرده­‌اند. تورم نقطه به نقطه آبان ماه ١۴٠٢، در مقایسه با ماه قبل، بدون تغییر بوده است.

تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است که در آبان ماه ١۴٠٢ تورم ماهانه خانوارهای کشور برابر ٢.٢ درصد بوده است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ١.٠ درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، ٢.٧ درصد بوده است.

نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. در آبان ماه ١۴٠٢ نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به ۴۴.٩ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٠.۶ واحد درصد کاهش یافته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در آبان ماه ١۴٠٢

نرخ تورم سالانه کشور در آبان ماه ١۴٠٢ برابر ۴۴.٩ درصد است که دامنه تغییرات آن برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۴٣.٠ درصد برای دهک­­ اول، تا ۴۶.٣ درصد برای دهک دهم است.

بر این اساس فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ٣.٣ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (١.٩ واحد درصد) ١.۴ واحد درصد افزایش داشته است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.