تاریخ انتشار : چهارشنبه 14 مهر 1400 - 12:02
کد خبر : 3337

دریک طرح پژوهشی اعلام شد:

مهر تایید پژوهشکده بیمه بر «سلامت مالی» بیمه آسماری

مهر تایید پژوهشکده بیمه بر «سلامت مالی» بیمه آسماری
اخبار پولی مالی- طرح پژوهشی «تدوین و اندازه گيري شاخص ثبات مالی صنعت بيمه در كشور» که توسط پژوهشکده بیمه منتشر شده است،‌ نشان می دهد شرکت بيمه آسماري در شاخص سلامت مالی در سال هاي اخیر وضعیت خوبی داشته است.

به گزارش اخبار پولی مالی به نقل از روابط عمومی شرکت بیمه آسماری، درطرح پژوهشی «تدوین و اندازه گیری شاخص ثبات مالی صنعت بیمه در کشور»آمده است: با توجه به تکالیف قانونی و آیین نامه ای مبنی بر نظارت مالی به جای نظارت تعرفه ای در صنعت بیمه کشور و با عنایت به ماهیت نامشهود عملیات بیمه گری و پیچیدگی های موجود در این زمینه و در هم آمیختگی مفاهیمی مانند قدرت مالی، توانگری مالی، ثبات مالی، ثبات مالی و عملکرد مالی با عملیات شرکت های بیمه، استفاده از روش های پیشرفته و بهینه نظارتی در این صنعت امری اجتناب ناپذیر است.

به این منظور طرح پژوهشی «تدوین و اندازه گیری شاخص ثبات مالی صنعت بیمه در کشور» با رویکردی کاربردی به منظور ارایه یک شاخص نظارتی مطلوب در جهت راهبری شرکت های بیمه گر ارایه شده است.

هدف اصلی این پژوهش، تبیین و تعیین ثبات مالی در شرکت های بیمه فعال در صنعت بیمه کشور بوده و در این راستا اهداف فرعی زیر دنبال شده است:

شناسایی شاخص های اصلی و متعارف در زمینه ثبات مالی شرکت های بیمه و انتخاب و سنجش شاخص های بومی
تجزیه و تحلیل شاخص و زیر شاخص های ثبات مالی در صنعت بیمه
تعیین سهم هر یک از زیرشاخص های شاخص ثبات مالی

سلامت مالی چیست؟

ثبات مالی یا سلامت مالی را می توان با عنوان کنترل هزینه های کلان اقتصادی، از اختلالات بوجود آمده در بخش های واسطه گری، در ارتباط با صاحبان سرمایه (خانوارها)، کسب وکار و موسسات ارایه دهنده خدمات مالی تعریف کرد. از نظر برخی مفسران و صاحب نظران، ثبات مالی یک وضعیت پایدار در نظام مالی است که عملکرد کارآمد موسسات، بازارها، نوسان حداقلی قیمت ها، نرخ بهره و نرخ ارز را تضمین کند.

هنگامی که قسمت مهمی از بخش مالی در معرض ریسک قرار گیرد، وضعیت را می توان به عنوان شرایط نامطلوب مالی توصیف کرد. ثبات مالی شرایطی است که نظام مالی قابلیت ایستادگی در برابر شوک ها را دارد، بدون اینکه به فرایند تخصیص پس انداز و سرمایه گذاری نظام پرداخت ها لطمه ای وارد شود.

سلامت و ثبات نظام های مالی، مفهومی است که در بیشتر موارد به منظور توصیف توانمندی واکنش و مقابله در برابر رویدادهای نامطلوب و پیش بینی نشده به کار می رود. با این حال، دستیابی به اجماع و وحدت نظر در مورد مفهوم این واژه در عرصه مالی چندان آسان نیست. بر همین اساس بوده که گروهی از متفکران مالی چنین ادعا کرده اند که می توان معیارهایی را به عنوان نشانه هایی از برقراری و وجود یک نظام مالی برخوردار از ثبات و پایداری، معین ساخت و آن گاه بر پایه مطالعه و کنکاش در آنها به ارزیابی و اظهار نظر درباره وضعیت موجود در مقاطع زمانی مختلف اقدام کرد.

ویژگی های ثبات مالی

بر اساس مجموع تعاریف مطرح شده از سوی نهادهای معتبر و تراز اول جهانی، ویژگی هایی برای ثبات مالی در اقتصاد معرفی شده است. جامعیت ثبات مالی، تمام جنبه های تامین مالی و نظام مالی مانند زیرساخت ها، نهادها، بازارها و ارکان اصلی آن را در بر می گیرد. ثبات مالی به نوعی با عملکرد تمام نهادهای خصوصی و عمومی مشارکت کننده در بازار، سیاست گذاری پولی و مالی، قوانین و مقررات نظارتی، نظام های تسویه و پرداخت مرتبط است.

در وضعیت ثبات مالی، نظام مالی نقشی محوری در تخصیص به موقع منابع، مدیریت انواع ریسک ها، تخصیص بهینه پس اندازها، ساده کردن روش های تجمیع ثروت را به عهده دارد. به طور کلی، در شرایط مالی با ثبات، بحران های مالی متوالی و پیوسته، به راحتی امکان وقوع نداشته و نظام مالی پیش از شکل گیری هر گونه تهدید، قادر به کنترل و محدود کردن عدم تعادل های مربوطه خواهد بود.

ثبات مالی یا سلامت مالی، یک وضعیت مداوم و مستمر است که صدمات جزئی وارد بر آن برای کل سیستم اقتصادی تهدید کننده نبوده و می تواند به سلامت بیشتر اقتصاد در سطح کلان کمک کند.

بر این اساس، شرکت بیمه آسماری در شاخص سلامت مالی در سال های فعالیت و دوره بررسی، علی رغم عمر نه چندان زیاد، وضعیت خوبی داشته است و جدای از اندازه و سهم بازار و سابقه فعالیت، به عنوان یک بیمه گر خوب فعالیت کرده است.

 

نمودار- آسماری

اخبار پولی مالی
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.