تاریخ انتشار : یکشنبه 12 دی 1400 - 15:40
کد خبر : 9578

علی مطیع جهانی

لزوم اجرای صحیح و با کیفیت قانون مالیات بر ارزش افزوده

لزوم اجرای صحیح و با کیفیت قانون مالیات بر ارزش افزوده
اخبار پولی مالی- قانون مالیات برارزش افزوده یکی از قوانین مهم اقتصادی است. تجربه موفق کشورهای اجرا کننده این قانون نشان دهنده آن است که اجرای کامل این قانون می­تواند بسیاری از اهداف سه گانه نظام مالیاتی ( تخصیص، باز توزیعی و تأمین منابع مالی مورد نیاز دولت) در مالیات های غیر مستقیم را پوشش دهد.

به گزارش اخبار پولی مالی،قانون مالیات برارزش افزوده یکی از قوانین مهم اقتصادی است. تجربه موفق کشورهای اجرا کننده این قانون نشان دهنده آن است که اجرای کامل این قانون می­تواند بسیاری از اهداف سه گانه نظام مالیاتی ( تخصیص، باز توزیعی و تأمین منابع مالی مورد نیاز دولت) در مالیات های غیر مستقیم را پوشش دهد. گسترده بودن پایه مالیاتی، پایین بودن هزینه های شناسایی و وصول مالیات ها و انتقال بار مالیاتی به مصرف کننده نهایی در اغلب موارد از ویژگی های برجسته این نوع از مالیات هاست. در ایران برای اولین بار قانون مالیات بر ارزش افزوده در سال ۱۳۷۷ تصویب به مدت ۵ سال به صورت آزمایشی در تاریخ ۰۹/۱۱/۸۶ در جلسه علنی مجلس موافقت و اجرای آن از اول مهر ماه ۱۳۸۷ آغاز شد.

در ابتدای این قانون و انعکاس فعالیت های مالیاتی مؤدیان و لزوم فرهنگ سازی و اجرای دقیق و رفع چالش ها و تفاسیر در اجرای آن مستلزم بازنگری و بروزرسانی بسیاری از اهداف و سیاست ها و رفع مشکلات قبلی قانون بوده که این مهم در کمیسیون های مجلس بررسی و تصویب شد و زمان اجرای آن را از تاریخ ۱۳ دی ماه سال جاری تعیین نموده اند از آنجائیکه در سال ۹۸ تصویب قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان صورت پذیرفت لزوم اجرایی شدن قانون می بایستی در یک سال گذشته به مرحله اجرایی در می آمد که متاسفانه این امر محقق نگردید و در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ قانون مصوب شد. اما ابهاماتی که در این قانون به چشم می­خورد مستلزم اجرای صحیح و شفاف و با کیفیت قانون می باشد که از حقوق مؤدیان بالاخص تولیدکنندگان و در نهایت مصرف کنندگان حقی ضایع نگردد و فشار مضاعف و مالیات های چندباره اخذ نشود. با اجرای این قانون عملاً قانون سال ۱۳۷۷ و اصلاحات و الحاقات بعدی و آیین نامه ها، بخشنامه ها و … از سیزدهم دی ماه از درجه اعتبار ساقط می­شود که یقیناً به موجب قانون بایستی قبل از اجرایی شدن قانون نسبت به تصویب و ابلاغ کلیه آئین نامه ها وبخشنامه ها اقدامات لزوم صورت پذیرد. مع الوصف تا بیش از تعیین تکلیف و عدم تدوین آیین نامه ها و فهرست ها که در واقع بنیان اصلی و مفسر روش های اجرایی قانون می باشد اجرایی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده با ابهامات و تفاسیر و چالش های فراوانی روبه رو خواهد بود که انتظار می­رود دولت محترم با همکاری مجلس نسبت به رفع این مشکلات اقدامات اساسی و عاجلی مبذول فرمایند تا روش اجرایی شدن قانون با کیفیت و اجرای بهتری صورت پذیرد.

عضو هیئت رئیسه و معاون پشتیبانی و برنامه ریزی اتاق تعاون ایران

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.