تاریخ انتشار : چهارشنبه 5 آبان 1400 - 16:42
کد خبر : 4784

در نشست خبری پذیره‌نویسی شرکت تأمین سرمایه خلیج فارس مطرح شد

عرضه ۴۰ درصدی سهام اولین تامین سرمایه‌

عرضه ۴۰ درصدی سهام اولین تامین سرمایه‌
اخبار پولی مالی- تفاوت اصلی «تفارس» این بود که برای اولین بار در بازار سرمایه 60 درصد یک تأمین سرمایه در اختیار یک صنعت قرارگرفته و برای اولین بار 40 درصد یک تأمین سرمایه پذیره‌نویسی عام دارد.

به گزارش اخبار پولی مالی،نشست خبری «یک دیدار، یک عرضه» ویژه پذیره‌نویسی سهام در درست انتشار شرکت تأمین سرمایه خلیج‌فارس صبح روز جاری در فرابورس ایران برگزار شد.
جواد عشقی‌نژاد،عضو و نماینده هیات موسس تامین سرمایه خلیج فارس با اشاره به ترکیب سهامداری تامین سرمایه خلیج فارس گفت: شروع فعالیت این تامین سرمایه با تصمیمات اخذ شده در بزرگترین هلدینگ صنعت پتروشیمی کشور، یعنی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس بود و در نهایت این گروه موفق شد این ایده را با کسب اولین مجوز تامین سرمایه به بخش صنعتی کشور عملیاتی کند.
وی ادامه داد: پیش از این مجوز، ۱۰ شرکت تأمین سرمایه در کشور تاسیس شده بود اما نکته اینجاست که نهادهای مالی سهامداران اصلی و عمده این شرکت‌ها بودند و حالا نه تنها این تامین سرمایه اولین تامین سرمایه صنعتی کشور با درصد سهامداری ۶۰ درصد صنعت است که برای اولین بار ۴۰ درصد از سهامش به عموم مردم عرضه می‌شود و پذیره‌نویسی عام دارد.
عشقی‌نژاد تصریح کرد: سرمایه این شرکت ۵۰۰ میلیارد تومان است که ۳۰۰ میلیارد تومان آن از طریق سهامداران شرکت یعنی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با درصد سهامداری ‏۴۵ درصد و همچنین سهامداری ۱۵ درصدی شرکت سرمایه‌گذاری مدبران اقتصاد، پلیمر گچساران، پتروشیمی هرمز و پتروشیمی ابن سینای اندیمشک تامین می‌شود.
نماینده هیات موسس تامین سرمابه خلیج فارس، با اشاره به عرضه ۲۰۰ میلیارد تومان از سهام این شرکت به صورت عرضه عام و تا سقف ۴۰ هزار برگ به مبلغ ۴۰ میلیون ریال به ازای هر سهامدار در روز شنبه هشتم آبان سال جاری گفت: این پذیره‌نویسی با روش ثبت سفارش و با نام نماد تفارس از روز شنبه آماده پذیره‌نویسی است.
وی وجه تمایز و اختلاف این شرکت با دیگر تأمین سرمایه‌های دیگر را تمرکز بر صنعت نفت گاز و پتروشیمی دانست و گفت: بازار بزرگ نفت، گاز و پتروشیمی کشور تشنه منابع و سرمایه‌های خرد مردم است. تأمین سرمایه خلیج فارس کار خود را با این صنعت آغاز می‌کند اما تمرکز بر چنین صنعتی به معنای آن نیست که دیگر صنایع کشور را فراموش می‌کنیم.
عشقی‌نژاد تأکید کرد: در ابتدای راه، جامعه هدف صنعت تخصصی پتروشیمی، نفت و گاز و است و تفارس فعالیت خود را از این مسیر آغاز می‌کند و استراتژی این است که تأمین سرمایه خلیج فارس با تمرکز بر این صنعت بتواند بازدهی خوبی برای سهامداران داشته باشد اما در آینده پیش روهرجا که سود سهامداران تامین شود و بتوانیم به توسعه کشور کمک کنیم به دیگر صنایع نیز وارد شویم.
او با بیان اینکه «تامین سرمایه خلیج فارس تمرکز خود را بر ارائه ابزارهای نوین مالی گذاشته است»، اظهار داشت: این ابزارها در حال حاضر و دنیای کنونی گره گشای مشکلات و نیازهای صنعت، ناشرین و تولیدکنندگان است و شرکت‌های تأمین سرمایه در سراسر دنیا به عنوان واسط بین دارندگان منابع مالی و کسانی که برای توسعه به این منابع نیاز دارند قرار می‌گیرند و ما در تامین سرمایه خلیج فارس با این ابزارها و نگاه فناورانه تمایز بارز خود را عیان خواهیم کرد.
نماینده هیات موسس تامین سرمایه خلیج فارس با اشاره به آغاز فعالیت اولین شرکت تأمین سرمایه در نیمه دوم دهه ۸۰ در کشور گفت: احساس نیاز به توسعه ابزار مالی تأمین سرمایه در اقتصاد کشور باعث شد تا تصمیم به تأسیس شرکت تأمین سرمایه خلیج فارس به عنوان یازدهمین شرکت گرفته شود اما برنامه داریم تا در آینده نزدیک در عمل جزو اولین‌های این بازار قرار گیرد.
عشقی‌نژاد تاکید کرد: سهامداران پس از اینکه در روز شنبه پذیره‌نویسی را به روش ثبت سفارش در نماد تفارس از طریق کارگزاری‌های خود انجام دادند، مراحل ثبت شرکت و بازگشایی نماد تفارس را در کوتاه‌ترین زمان خواهیم داشت.
عضو و نماینده هیأت مؤسس تامین سرمابه خلیج فارس با اشاره به جایگاه این تأمین سرمایه در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی گفت: سرعت اجرا و فرآیندهای ایجاد این تأمین سرمایه در مقایسه با شرکت‌های مشابه در کشور که گاه تا دو سال طول کشیده بسیار زیاد است و در کمتر از چند ماه انجام شد. امید است که با این سهامداری منسجم در آینده بسیار نزدیک سهامداران سود ارزشمندی را از این سهامداریشان برده و نتیجه خوبی برای توسعه کشور، اقتصاد ملی و در نتیجه برای بازار سرمایه ما باشد.
عشقی‌نژاد با اشاره به تامین مالی بیش از ۳۲ هزار میلیارد تومان از بازار سرمایه توسط گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس از سال ۱۳۹۸ تاکنون و ۲۸ پروژه‌ای که این گروه به ارزش بیش از ۱۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار در دست اجرا دارد، خاطر نشان کرد: با این حجم از پروژه‌هایی که در صنعت پتروشیمی و در جهش سوم صنعت پتروشیمی نه تنها در داخل گروه خلیج فارس که در این صنعت وجود دارد و همچنین پروژه‌های فراوان دیگری که در حوزه نفت و گاز وجود دارد، ما می‌توانیم به دلیل شناخت کامل این صنعت و اینکه از جنس همین صنعت هستیم سرویس کاملی به این صنعت بدهیم و این همکاری ثمرات بسیار خوبی برای صنایع بالادست و پایین دست و همچنین سهامداران خواهد داشت.
نماینده هیات موسس با تاکید بر اینکه تفارس در آینده هر صنعتی را پوشش خواهد داد، اظهار داشت: صنعت تامین سرمایه در دنیا فاصله بسیار زیادی با کشور ما دارد، نگاهی به عملکرد و درآمد عملیاتی پنج تامین سرمایه برتر جهان نشان می‌دهد که تنها همین پنج شرکت درآمد عملیاتی‌شان از تولید ناخالص ملی ما بیشتر می‌شود و البته این را هم بگویم که با بازار گسترده‌ای که در کشور داریم، ما می‌توانیم خود را به شاخص‌های جهانی تامین سرمایه‌ها در دنیا نزدیک بکنیم و ما در تامین سرمایه خلیج فارس با برنامه‌های ویژه‌ای که داریم به سمت تامین سرمایه در سطح بین‌المللی خواهیم رفت.

اخبار پولی مالی
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.