تاریخ انتشار : شنبه 13 شهریور 1400 - 19:27
کد خبر : 1347

بیمه مرکزی اعلام کرد:

صنعت بیمه ۱۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان خسارت پرداخت کرد

صنعت بیمه  ۱۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان خسارت پرداخت کرد
اخبار پولی مالی- مبلغ خسارت پرداختی صنعت بیمه در چهار ماهه اول امسال ۱۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۰ درصد رشد داشت.

به گزارش اخبار پولی مالی به نقل از بیمه مرکزی، میزان حق بیمه تولیدی نیز در دوره مورد اشاره، ۳۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بود که در مقایسه با چهار ماه ابتدای سال ۹۹ به میزان ۴۵.۷ درصد افزایش داشته است.

همچنین حق بیمه تولیدی اکثر رشته‌های بیمه غیر از سه رشته بیمه بدنه اتومبیل، درمان و پول با ۳۷.۷، ۲۳.۴ و ۴۱ درصد رشد، بالاتر از رشد بازار بیمه با ۴۵.۹ تا ۱۹۲.۳ درصد بوده است، که در مجموع با سهم عمده ۷۵.۳ درصد از کل، رشد حق بیمه تولیدی بازار در حدود ۴۵.۷ درصد را رقم زده است.

براساس این گزارش، رشد حق بیمه تولیدی بازار در دوره‌های زمانی کمتر از ۹ ماهه با تغییرات زیادی همراه بوده و پس از آن، رشد بازار بیمه به میزان سالانه خود نزدیک خواهد شد.

در این بازه زمانی چهارماهه، نسبت خسارت بازار با ۱.۹ واحد کاهش در مقایسه با ۴ ماهه نخست سال گذشته به ۴۶.۶ درصد رسیده که در محاسبه این نسبت، مبالغ خسارت‌های معوق، ذخایر حق‌بیمه، کارمزد شبکه فروش و هزینه‌های اداری- عمومی شرکت‌های بیمه در نظر گرفته نمی‌شود.

با این وجود، بررسی آمار عملکرد شرکت‌ها و رشته‌های بیمه از حیث “نسبت خسارت” در این مدت چهار ماهه نمی‌تواند ارزیابی مطلوبی از عملکرد آن‌ها را در دسترس قرار داده و دستاورد‌های واقعی آن‌ها را نشان بدهد.

بر اساس این گزارش، رشته‌های کشتی با ۷۳۴ درصد، درمان با ۹۵.۴ درصد و بدنه اتومبیل با ۵۶.۹ درصد نسبت خسارتی بالاتر از بازار را به خود اختصاص داده‌اند.

سهم بخش غیردولتی از حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی صنعت بیمه، به ترتیب حدود ۶۹ و ۷۵ درصد بوده است.

این گزارش می‌افزاید سهم سه رشته بیمه شخص ثالث و مازاد، درمان و زندگی به ترتیب ۳۵.۶، ۱۷.۹ و ۱۵.۸ درصد از پرتفوی حق بیمه تولیدی در بازار به شمار می‌رود که البته سهم شرکت‌ها و رشته‌های بیمه در دوره‌های زمانی کمتر از یک سال معمولاً با تغییرات زیادی همراه است.

در این مدت حدود ۲۰.۷ میلیون بیمه‌نامه صادر و ۱۵.۲ میلیون فقره خسارت پرداخت شده است و تعداد بیمه نامه‌های صادره و تعداد موارد خسارت پرداختی نسبت به چهار ماهه اول سال قبل، به ترتیب ۴.۷ و ۱۹.۹ درصد رشد داشته است.

بر اساس همین گزارش، رشد ۴.۷ درصدی تعداد بیمه نامه صادره به واسطه رشد این تعداد در اکثر رشته‌های بیمه بین ۴.۲ تا ۲۰۰ درصد بوده که در مجموع با سهم ۳۳.۷در بازار بیمه با کاهش در تعداد بیمه نامه‌های صادره رو به رو شده اند.

گزارش چهارماه نخست سال جاری بر این نکته تاکید دارد که عملکرد صنعت بیمه در رشته‌های زندگی، آتش سوزی، بدنه اتومبیل، حوادث و حوادث راننده در رشد تعداد بیمه نامه‌های بازار به طور ویژه تاثیر بیشتری دارد به نحوی که تعداد بیمه نامه‌های صادره آن‌ها در مجموع با ۶۰.۹ درصد سهم از کل، در مقایسه با چهار ماهه نخست سال گذشته به ترتیب ۱۸، ۲۰.۸، ۴.۲، ۶.۶ و ۰.۹ درصد رشد داشته است.

برابر اعلام بیمه مرکزی رشد ۱۹.۹ درصدی تعداد موارد خسارت پرداختی بازار، بیشتر به دلیل رشد ۲۱.۲ درصدی این تعداد در بیمه درمان با سهم عمده ۹۴.۱ درصد از تعداد خسارت‌های پرداختی بازار بیمه بوده است.

اخبار پولی مالی
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.