تاریخ انتشار : چهارشنبه 12 آبان 1400 - 13:59
167 بازدید
کد خبر : 5255

شامخ مهرماه منتشر شد؛

رشد فعالیت‌های کسب و کار صنعت ساختمان افزایش یافت

رشد فعالیت‌های کسب و کار صنعت ساختمان افزایش یافت
اخبار پولی مالی- بررسی های آماری در حوزه ساختمان در مهر ماه نشان داد عدد شامخ کل 56.92 بود که نسبت به ماه قبل افزایش قابل توجهی داشت که نشان دهنده رشد فعالیتهای کسب و کار در حوزه صنعت ساختمان در مهر ماه نسبت به شهریور ماه است.

به گزارش اخبار پولی مالی به نقل از پایگاه خبری اتاق تعاون ایران، عدد شامخ کل در مهرماه عدد ۵۶.۹۲ را ثبت کرد این درحالی است که سایر مولفه های اصلی این شاخص شامل،سرعت انجام سفارشات، موجودی مواد اولیه خریداری شده و میزان بکارگیری نیروی انسانی نیز نسبت به ماه قبل افزایش مشابهی را تجربه کردند.

شاخص انتظارات تولید در ماه آینده با رقم ۴۵.۳۸ نسبت به ماه قبل ۵۰ کاهش یافت که انتظار بدتر شدن وضعیت فعالیتهای ساختمانی در آبان ماه نسبت به مهر ماه پیش بینی می شود.

براساس این گزارش، مولفه های میزان سفارشات جدید، سرعت انجام و تحویل سفارش، مواد اولیه خریداری شده، میزان استخدام نیز نسبت به ماه قبل افزایش نسبی داشتند.

شاخص میزان قیمت مواد اولیه با ثبت عدد ۷۲.۶۹ نسبت به ماه قبل کاهش داشت که نشان دهنده کاهش احتمالی روند صعودی قیمت ها و حرکت به سمت ثبات نسبی قیمت مصالح پایه است . با این حال همچنان تورم قیمت ها در بخش صنعت ساختمان وجود دارد.

گفتنی است، قیمت محصولات تولید شده (یا خدمات ارائه شده) با کاهش شاخص نسبت به ماه قبل به ثبت رسید و این دومین ماه متوالی کاهش این مولفه می باشد.

شاخص میزان فروش با ثبت عدد ۵۳.۰۷ نسبت به ماه قبل کاهش بسیار جزئی داشته است. همچنین عدد شاخص انتظار بهبود فعالیت های کسب و کار در بین فعالان بخش ساختمان با کاهش نسبی نسبت به ماه قبل به مقدار ۴۵.۳۸ رسیده است.

بنابراین با در نظر گرفتن نتایج بدست آمده از مولفه های ذکر شده در مهرماه همچنین طبق پیش بینی در شامخ شهریورماه شدت فعالیت ها در این ماه افزایش یافت. اما باتوجه به شاخص انتظارات در ارتباط با فعالیت های شرکت درماه آینده و نشانه های ثبات قیمت بازار در مهرماه در صورتی که برنامه ریزی و تصمیمات جدید دولت در قالب تحریک بازار مسکن صورت نپذیرد، مجددا شاهد رکود در این صنعت خواهیم بود.

خاطرنشان می شود، اتاق تعاون ایران برای نخستین بار در کشور از مهرماه ۱۳۹۸ نسبت به اجرای طرح شامخ ساختمان اقدام نموده که نتیجه آن بصورت ماهانه توسط مرکز آمار اتاق تعاون ایران منتشر می شود. کاربران، ذینفعان و محققین می‌توانند با مراجعه به پورتال تخصصی اتاق تعاون ایران به نشانیwww.icccoop.ir به نسخه الکترونیکی این گزارش دست یابند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اینترنت بانک رفاه بیمه البرز بیمه سرمد بیمه دی تامین سرمایه امین
تولید سبز