تاریخ انتشار : چهارشنبه 31 شهریور 1400 - 15:55
کد خبر : 2662

معاون بانکی وزیر اقتصاد :

دولت ضامن منافع سپرده گذاران بانک های دولتی است

دولت ضامن منافع سپرده گذاران بانک های دولتی است
اخبار پولی مالی- دولت به عنوان تنها سهامدار بانک های دولتی به عنوان پشتوانه محکمی منافع مشتریان را تضمین می کند.

به گزارش اخبار پولی مالی به نقل از صدا وسیما،عباس معمارنژاد ،معاون بانکی وزیر اقتصاد افزود: برای افزایش بهره وری و جلوگیری از فساد در ابتدا صورت های مالی شرکت های زیر مجموعه وزارت اقتصاد و در گام بعدی صورت های مالی همه شرکت های دولتی در سایت کدال منتشر خواهد شد.

وی افزود: با این حال هدف از ایجاد شرکت های دولتی به ویژه بانک ها صرفاً سودآوری نیست و توسعه عدالت اجتماعی و رفاه جامعه نیز از اهداف این شرکت هاست.

معاون وزیر اقتصاد گفت: به عنوان مثال بانک های دولتی باید علاوه بر اقدامات معمول بانکی در طرح های زیربنایی و عمرانی دولتی مشارکت داشته باشند و در مناطقی که بانک های خصوصی اقدام به ایجاد شعبه نمی کنند خدمت رسانی داشته باشند.

وی با اشاره به انتشار صورت های مالی بانک ملی و زیان این بانک و شبهه های مطرح شده در این زمینه گفت: امروز اطلاعات ۴ بانک دیگر از جمله مسکن ،توسعه صادرات ،صنعت و معدن و کشاورزی نیز روی سایت کدال منتشر شد.

معمارنژاد گفت:امروز بانک ملی بیش از ۳ هزار شعبه در سراسر کشور دارد که برخی از آن ها کارایی لازم را ندارد، اما از این جهت برای ارائه خدمات بانکی در نقاط مختلف کشور مجبور به حفظ این شعب هستیم

وی گفت: یکی دیگر از دلایل این موضوع نگهداری اموال منجمد در بانک ها از جمله بانک ملی بوده است که برنامه جدیدی تدوین شده تا بانک ها ملزم باشند دارایی ها را به وجوه قابل ارائه تبدیل کنند.

وی افزود: با این حال امروز دارایی بانک ملی ۶۳۰ هزار میلیارد تومان است که بخشی از آن هنوز تجدید ارزیابی نشده و رقم های بیشتری را شامل می شود

معمارنژاد گفت: زیان بانک ملی سال گذشته ۵۸ درصد کاهش یافته است و ۴۹ درصد افزایش درآمد داشته است

معاون وزیر اقتصاد گفت:مطالبات غیرجاری بانک ملی نیز با ۱۷ درصد کاهش به ۶ درصد رسیده است

به گفته معمارنژاد دولت به عنوان تنها سهامدار بانک های دولتی به عنوان پشتوانه محکمی منافع مشتریان را تضمین می کند.

وی گفت: امیدواریم کارشناسان به صورت منصفانه صورت های مالی شرکت های دولتی و بانک های دولتی را مورد نقد قرار دهند و در آینده صورت های مالی بیش از ۳۰۰ شرکت دولتی منتشر خواهد شد.

اخبار پولی مالی
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.