تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۱
142 بازدید
کد خبر : 14780

از دریجه آمار:

بیمه حافظ، رکورددار درصد رشد حق بیمه تولیدی

بیمه حافظ، رکورددار درصد رشد حق بیمه تولیدی
شرکت بیمه حافظ با عملکرد مطلوبی که در چند سال اخیر داشته است،توانسته است در شاخصهای مهم بیمه گری ،آمار قابل توجهی از خود به جای بگذارد

به گزارش اخبار پولی مالی به نقل از روابط عمومی، شرکت بیمه حافظ با عملکرد مطلوبی که در چند سال اخیر داشته است،توانسته است در شاخصهای مهم بیمه گری ،آمار قابل توجهی از خود به جای بگذارد

توانگری مالی

شرکت بیمه حافظ با عملکرد مطلوبی که در چند سال اخیر داشته است، با افزایش ۵۲ درصدی سطح توانگری مالی خود، توانسته به سطح یک توانگری مالی صنعت بیمه دست یابد. نسبت توانگری این شرکت در سال ۱۴۰۰ برابر با ۱۱۰ درصد است که نشان از روند رو به اطمینان برای جبران خسارات دارد. همانطور که مشخص است پس از کسب نسبت ۵۲ در سال ۱۳۹۸و  ۷۲ در سال ۱۳۹۹، این شرکت موفق به کسب نسبت ۱۱۰ در سال  ۱۴۰۰ شده است که روند صعودی در نسبت توانگری این مجموعه را نشان می دهد.

نکته قابل توجهی که باید به آن دقت کرد این است که از منظر درصد رشد نسبت توانگری در سال ۱۴۰۰، شرکت بیمه حافظ جزء شش شرکت برتر صنعت بیمه می‌باشد . شرکت بیمه حافظ با درصد رشد نسبت توانگری ۸/۵۲ درصدی، بیش از دو برابر متوسط صنعت بیمه در این حوزه افزایش نسبت توانگری داشته است.

حق بیمه تولیدی

رشد شرکت بیمه حافظ تنها به نسبت توانگری خلاصه نمی‌شود، آمارها نشان می‌دهد که تا پایان آذرماه سال ۱۴۰۰، این شرکت توانسته است به اندازه کل سال ۱۳۹۹ حق بیمه تولیدی داشته باشد. همچنین در سال ۱۳۹۹، با تولید ۱۰۸۸ میلیارد ریال حق بیمه، این شرکت توانسته است رشد ۱۰۴ درصدی را نسبت به سال ۱۳۹۸ ثبت کند. لازم به ذکر است که شرکت بیمه حافظ با این درصد رشد در حق بیمه تولیدی، رکورددار درصد رشد در صنعت بیمه در سال ۱۳۹۹ است  که آمار قابل توجهی است.

درصد رشد حق بیمه تولیدی شرکت بیمه‌ حافظ در سال ۱۳۹۹ را می‌توان با درصد رشد حق بیمه تولیدی صنعت بیمه نیز مورد مقایسه قرار داد. این مقایسه کمک می‌کند درک بهتری از سهم از بازار شرکت بیمه حافظ بوجود آید. شرکت بیمه حافظ در سال ۱۳۹۹، ۱۰۴% رشد در حق بیمه تولیدی داشته است که این عدد برای صنعت بیمه تنها برابر با ۳۷% می باشد؛ این مسأله مبین این می باشد که بیمه حافظ در سال اخیر سهم خود را از حق بیمه تولیدی در صنعت بیمه افزایش داده است.

حق بیمه تولیدی به تفکیک رشته 

برای بررسی دقیق‌تر این موضوع، می‌توان این درصد رشد حق بیمه تولیدی را به تفکیک رشته‌ها نیز مد نظر قرار داد. همانطور که مشخص است در اکثر رشته‌ها (۱۰ رشته از ۱۲ رشته مورد بررسی) درصد رشد حق بیمه تولیدی شرکت بیمه حافظ بسیار بیشتر از درصد رشد صنعت بیمه بوده است. این مساله برای رشته‌های زندگی، هواپیما، درمان، کشتی و آتش‌سوزی محسوس‌تر است.

تعداد بیمه‌نامه صادره

توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که به دلیل تورم موجود، در بسیار از موارد درصد رشد حق بیمه ناشی از تورم است. هرچند که درصد رشد حق بیمه تولیدی شرکت بیمه حافظ در تمامی رشته‌ها بسیار بیشتر از مقدار تورم در سال ۱۳۹۹ بوده است، اما بررسی تعداد بیمه‌نامه‌های صادره و مقایسه آن با صنعت بیمه نیز می‌توان نگاه بهتری را به عملکرد شرکت بیمه حافظ داشته باشد. همانطور که مشخص است شرکت بیمه حافظ در نمودار درصد رشد تعداد بیمه‌نامه‌های صادره نیز بسیار عملکرد خوبی داشته است. علارغم وجود پاندومی کرونا و کاهش استقبال از بیمه درصد رشد اندک بیمه‌نامه بازار بیمه مشخص است، شرکت بیمه حافظ با عملکرد مطلوب، توانسته در اکثر رشته‌ها رشدی بسیار بیشتر از صنعت بیمه را از آن خود کند که این مساله نیز نشان از افزایش سهم این شرکت در بازار بیمه در سال ۱۳۹۹ داشته است. بررسی عملکرد این شرکت تا پایان سال ۱۴۰۰ نیز همین مساله را تایید می‌کند

لازم به ذکر است که هرچند فاکتور درصد رشد می‌تواند حائر اهمیت باشد، اما تاثیرگذاری آن با توجه به سهم از شرکت حق بیمه تولیدی‌ای که دارد نیز دارای اهمیت است.  رشته شخص‌ثالث و مازاد که حدود ۴۷ درصد سهم از شرکت را دارا می‌باشد، درصد رشدی حدود ۵۲% دارد. اما رشته‌هایی مانند زندگی و درمان با سهم از شرکت بیش از ۸%، دارای درصد رشد بسیار زیاد به ترتیب ۲۳۰۲ درصد و ۹۹۱ درصد می‌باشند که با توجه به سهم از شرکتشان، دارای اثرگذاری فراوانی بر رشد جایگاهی این شرکت داشته اند. در سایر رشته‌های بیمه‌ای که سهم آنها کمتر از ۶% است نیز درصد رشد حق بیمه تولیدی آنها قابل توجه است.

همچنین سهم از شرکت تمامی رشته‌های بیمه‌ای شرکت بیمه حافظ در شش سال اخیر مد نظر قرار گرفته است. همانطور که مشخص است علارغم رشد حق بیمه تولیدی در تمامی رشته‌ها، این شرکت به سمت متوزان کردن پرتفوی تولیدی خود گام برداشته است. این مساله در تغییر سهم از بازار رشته‌های بیمه‌ای زندگی، مسئولیت و درمان قابل مشاهده است.

شبکه فروش کارآمد

 نکته قابل توجه دیگری که باید مد نظر قرار گیرد، نقش شبکه فروش در شرکت بیمه حافظ است. بررسی آمار این شرکت در مقایسه با صنعت بیمه‌ نشان می‌دهد که بیش از ۹۲ درصد از کل حق بیمه تولیدی این شرکت به صورت غیر مستقیم توسط نمایندگان و کارگزاران تولید می‌شود. این درحالی است که سهم حق بیمه تولیدی غیرمستقیم بخش خصوصی صنعت بیمه برابر با ۷/۸۷ درصد، بخش دولتی برابر با ۱/۷۷ درصد و کل صنعت بیمه نیز برابر با ۵/۸۰ درصد می‌باشد.

همچنین لازم به ذکر است که حق بیمه تولیدی غیرمستقیم شرکت بیمه حافظ در سال ۱۳۹۹ بیش از دو برابر (۱۲۰%) سال ۱۳۹۸ بوده است. با توجه به رشد ۱۰۴% کل حق بیمه تولیدی، این مساله نشان می‌دهد که سهم حق بیمه تولیدی غیرمستقیم شرکت بیمه حافظ در حال افزایش است. همچنین در این شکل سهم کارگزاران و نمایندگان و حق بیمه تولیدی مستقیم شرکت بیمه حافظ نیز مشخص شده است. از کل ۱۰۸۸ میلیارد ریال حق بیمه تولیدی، ۶۰ درصد مرتبط با نمایندگان، ۳۳% مرتبط با کارگزاران و در نهایت ۷% نیز به صورت مستقیم بوده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اینترنت بانک رفاه بیمه البرز بیمه سرمد بیمه سرمد بیمه دی بانک ملی