تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۰
152 بازدید
کد خبر : 15198

در 11 ماهه سال جاری تحقق یافت؛

افزایش ۵۴/۹ درصدی تسهیلات پرداختی بانک ها به بخش های اقتصادی

افزایش ۵۴/۹ درصدی تسهیلات پرداختی بانک ها به بخش های اقتصادی
اخبار پولی مالی-تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی 11 ماهه سال 1400 به بخش‌های اقتصادی مبلغ 25 هزار و 433 هزار میلیارد ریال (25ٰ،432/9 هزار میلیارد ریال) است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 9 هزار و ۹ هزار میلیارد ریال (9،009/۲ هزار ميليارد ريال) (معادل 54/9 درصد) افزايش داشته است.

به گزارش اخبار پولی مالی به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، جدول (۱) که از سامانه سمات براساس اطلاعات ارسالی بانک‌ها استخراج شده و برگرفته از طبقه بندی ISIC است، بیانگر هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۰ است. سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی ۱۱ ماهه سال جاری مبلغ ۱۶ هزار و ۷۸۲ هزار میلیارد ریال (۱۶،۷۸۲/۱ هزار میلیارد ریال) معادل ۶۶ درصد کل تسهیلات پرداختی است. سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۱۱ ماهه سال جاری معادل شش هزار و ۱۴۹ هزار میلیارد ریال (۶،۱۴۹/۴ هزار میلیارد ریال) بوده است که حاکی از تخصیص ۳۶.۶ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش کلیه بخش‌های اقتصادی مبلغ ۱۶ هزار و ۷۸۲ هزار میلیارد ریال (۱۶،۷۸۲/۱ هزار میلیارد ریال) است.

ملاحظه می شود از هفت هزار و ۷۶۶ هزار میلیارد ریال (۷،۷۶۵/۶ هزارمیلیارد ریال) تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۷۹/۲ درصد آن مبلغ شش هزار و ۱۴۹ هزار میلیارد ریال (۶،۱۴۹/۴ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

افزایش ۵۴/۹ درصدی تسهیلات پرداختی بانک ها به بخش های اقتصادی

شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی)توجه ویژه‌ای کرد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اینترنت بانک رفاه بیمه البرز بیمه سرمد بیمه سرمد بیمه دی بانک ملی