تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۵
200 بازدید
کد خبر : 23072

در بهار 1401 رخ داد:

افت ۳۱ درصدی تامین مالی از بازار سرمایه

افت ۳۱ درصدی تامین مالی از بازار سرمایه
اخبار پولی مالی-مجموع تامین سرمایه از بازار سرمایه ایران در فصل بهار امسال برابر با 63.5 هزار میلیارد تومان بوده که این رقم 31 درصد کمتر از مدت زمان مشابه سال 1400 است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پولی مالی، آمارهای سازمان بورس حکایت از آن دارند که تامین سرمایه، سرمایه‌ای در سه ماهه نخست امسال از طریق بازار سرمایه برابر با ۴۰.۲ هزار میلیارد تومان بود که تقریبا ۱۲ هزار میلیارد تومان از مدت زمان مشابه کمتر است.
تامین سرمایه بدهی هم در فصل بهار امسال ۴.۲ هزار میلیارد تومان کمتر از بهار ۱۴۰۰ است و برابر با ۲۳.۳ هزار میلیارد تومان بوده است.
بنابراین در حالی که مجموع تامین مالی سرمایه‌ای و بدهی از بازار سرمایه در سه ماهه نخست سال قبل برابر با ۹۲.۶ هزار میلیارد تومان بوده، این رقم برای مدت مشابه امسال به ۶۳.۵ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است.
جزییات دقیق‌تر از عوامل اصلی تشکیل دهنده تامین مالی در فصل بهار امسال نشان می‌دهد که ۶۰ درصد تامین مالی از طریق افزایش سرمایه شرکت‌ها و ۳۷ درصد هم از طریق انتشار اوراق بوده است.
همچنین در این مدت ۲ هزار میلیارد تومان عرضه اولیه در بازار سرمایه انجام شده که تنها سه درصد از کل تامین مالی بازار سرمایه را به خود اختصاص داده است.
از میزان ۳۸ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه رخ داده در این مدت، ۳۷.۳ هزار میلیارد تومان از محل افزایش سرمایه شرکت‌های سهامی عام (مجوزهای ارائه شده) و ۷۰۰ میلیارد تومان هم از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها بوده است.
در فصل بهار امسال در مجموع ۱۴.۳ هزار میلیارد تومان اوراق دولتی با سهم ۶۱.۶ درصدی از کل اوراق بدهی منتشر شده است.
در این مدت همچنین ۱.۸۲ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت توسط شهرداری‌ها با سهم ۷.۸ درصدی از کل اوراق بدهی منتشر شده و ۷.۱ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت توسط شرکت‌ها با سهم ۳۰.۶ درصد منتشر شده است.

افزایش هشت هزار میلیارد تومان انتشار اوراق بدهی در خردادماه
در خردادماه امسال حدود ۱۴.۷ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی در بازار سرمایه منتشر شده که افزایشی هشت هزار میلیارد تومانی را نسبت به ماه مشابه سال ۱۴۰۰ نشان می‌دهد.
در فصل بهار امسال حدود ۷.۱ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی شرکت منتشر شد که ۲.۸ درصد بیشتر از سه ماهه نخست سال قبل است.
ترکیب اوراق شرکتی فصل نخست امسال نشان می‌دهد که حدود ۱.۳ هزار میلیارد تومان آن اوراق اجاره (۴۵ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل)، سه هزار میلیارد تومان اوراق مرابحه (رشد صد درصدی) و ۲.۸ هزار میلیارد تومان اوراق گام (رشد ۱۱ درصدی) منتشر شده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اینترنت بانک رفاه بیمه البرز بیمه دی