تاریخ انتشار : سه شنبه 2 شهریور 1400 - 17:10
کد خبر : 615

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان:

فولاد مبارکه با قوت، اکسیژن بیمارستانهای اصفهان را تامین می‌کند

فولاد مبارکه با قوت، اکسیژن بیمارستانهای اصفهان را تامین می‌کند
اخبار پولی مالی- معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: در یک سال و نیم گذشته کادر درمان با کمترین چشمداشت مالی به درمان بیماران مبتلا به کرونا اقدام کرده اند و شرکت فولاد مبارکه هم با قوت اکسیژن مراکز درمانگر را تامین می کند و اگر این اقدام نبود با چالش های بسیار جدی در مدیریت کرونا مواجه می شدیم.

به گزارش اخبار پولی مالی، بهروز کلیدری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ضمن تبریک روز پزشک اظهار کرد: در استان اصفهان سرجمع ۵۸ هزار پزشک در بیمارستانهای دولتی، خصوصی، موسسات و مطب ها خدمت رسانی می کنند و از این تعداد ۳۱ هزار نفر در بیمارستانهای دولتی فعالیت دارند. این درحالی است که مراکز درمانی در استان اصفهان با چالش کمبود پزشک متخصص روبرو است. برای مثال بیمارستان داران با ۸۰ بیمار بستری کرونا و روزانه ۱۰۰ بیمار سرپایی به دو پزشک متخصص داخلی مجهز است و کمبود پزشک متخصص در استان اصفهان از چالش های جدی است.

بستری ۳۶۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستانهای اصفهان

وی افزود: در ۱۸ ماه گذشته با شیوع کرونا، فشار سنگینی به کادر درمان استان اصفهان وارد شده است به گونه ای که در روزهای سخت موج پنجم کرونا، تمام بیمارستانهای استان اصفهان به درمان بیماران مبتلا به کرونا اختصاص یافته اند. وضعیت استان اصفهان هیچ خوب نیست و کماکان روند ابتلا در موج پنجم کرونا شیب صعودی دارد. در حال حاضر سه هزار و ۶۰۰ بیمار در بیمارستانهای استان اصفهان بستری هستند و به هزار و ۵۰۰ بیمار هم به صورت سرپایی رسیدگی های لازم می شود.

کلیدری تصریح کرد: با اینکه تمام بیمارستانهای استان اصفهان به درمان بیماران مبتلا به کرونا اختصاص یافته اند، اما شاهد تشکیل صف بستری هستیم. این اتفاق را در بیمارستانهای مرجع اورژانس بیماران غیرکرونایی هم شاهدیم به گونه ای که صف بیماران قلب در بیمارستان شهید چمران تشکیل شده است.

تامین مالی کادر درمان کمترین قدرشناسی در قبال آنهاست

وی با تاکید بر فشار مضاعف به کادر درمان در اصفهان گفت: بیش از یک سال و نیم است که کادر درمان بدون چشم داشت و با حداقل دستمزد در خدمت بیماران مبتلا به کرونا بوده اند. در هفته های اخیر مرخصی کادر درمان لغو شده است و ماهیانه دو الی سه درصد از نیروهای کادر درمان به علت خستگی مفرط و کمبود دستمزد ترجیح می دهند به همکاری در بیمارستانها خاتمه دهند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان انتظارات جامعه پزشکی استان اصفهان از وزیر دولت سیزدهم را اینگونه توضیح داد: در شرایطی که فشار حداکثری بر کادر بهداشت و درمان وارد شده است، انتظار داریم که وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه کشور تمهیداتی بیاندیشد و با تخصیص بودجه این امکان فراهم باشد که بتوانیم از نظر مالی، رضایت بیشتری برای همکاران فراهم کنیم و کمبود نیروی انسانی را در درمان بیماران کرونا جبران کنیم.

ضرورت دریافت واکسن بوستر برای کادر درمان اصفهان

وی در ادامه به ضرورت دریافت واکسن بوستر برای کادر درمان استان اصفهان هم اشاره ای کرد و توضیح داد: از آنجا که واکسیناسیون روش موثری در کنترل ویروس کرونا محسوب می شود و دو الی سه درصد از جامعه پزشکی به رغم دریافت دو دوز واکسن کرونا به این بیماری مبتلا شدند؛ انتظار می رود متناسب با تمام جهان، کادر بهداشت و درمان هم پس از شش ماه از دریافت واکسن کرونا، دوز بوستر(واکسن سوم کرونا) را دریافت کنند که این درخواست از طرف دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هم به ستاد ملی کرونا فرستاده شده است.

کمبود پزشک متخصص و پرستار در اصفهان

کلیدری به کمبود پرستار هم در اصفهان گریزی زد و گفت: در شرایط استاندارد بایستی به ازای هر بیمار در بخش مراقبت های ویژه یک پرستار اختصاص یابد که در شرایط بحرانی موجود این میزان به ازای سه بیمار با یک پرستار کاهش یافته است و در بخش های عمومی هم هر پرستار از هشت بیمار مراقبت می کند که فشار کار بر نیروهای پرستار افزایش یافته است و ما را از ارائه خدمات استاندارد دور کرده است.

وی اظهار کرد: رزیدنت های بخش داخلی هم در این ایام با قدرت در خدمت بیماران مبتلا به کرونا هستند و در تمام شیفت ها دو برابر موظفی شان به درمان بیماران می پردازند.

تبدیل تخت سی سی یو به آی سی یو در اصفهان

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: در بیمارستانهای اصفهان هم تخت های سی سی یو به آی سی یو تبدیل شده است چون چاره ای نداریم و بیماران بسیاری در صف انتظار خدمات بخش مراقبت های ویژه قرار دارند.

وی باز هم بر این نکته که هفته جاری و هفته آینده سخت ترین ایام کرونا است،تاکید کرد و گفت: موج سهمگین کرونا کماکان سیر صعودی دارد و متاسفانه بیماران کم سن و سال آماج مرگ و میر این ویروس قرار گرفته اند؛ بنابراین از مردم تقاضا دارم که دستورالعمل های بهداشتی را جدی پیگیری کنند و از سهل انگاری و عادی انگاری ویروس کرونا بپرهیزند.

تداوم اقدام حسنه فولاد مبارکه در تامین اکسیژن رایگان

کلیدری در پایان از تلاش های شرکت فولاد مبارکه در تامین اکسیژن مراکز درمانگر تشکر ویژه ای کرد و گفت: کماکان این شرکت بزرگ صنعتی اکسیژن مورد نیاز بیمارستانهای اصفهان و کشور را تامین می کند و اگر مسئولیت اجتماعی شرکت فولاد مبارکه نبود با چالش های بسیار جدی در مدیریت کرونا مواجه می شدیم./

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.