تاریخ انتشار : پنجشنبه 11 شهریور 1400 - 10:23
کد خبر : 1232

معاون تکنولوژی فولاد مبارکه اصفهان در گفت و گوی ویژه خبری شبکه اصفهان:

تحول دیجیتال در فولاد مبارکه تنها راه تثبیت الگوی ملی بنگاه‌داری در کشور است

تحول دیجیتال در فولاد مبارکه تنها راه تثبیت الگوی ملی بنگاه‌داری در کشور است
اخبار پولی مالی- معاون تکنولوژی فولاد مبارکه اصفهان در گفت و گوی ویژه خبری شبکه اصفهان گفت: هوشمندسازی فرایندها از سنگ تا رنگ در شرکت فولاد مبارکه نقطه آغاز و پایانی ندارد بلکه مسیری بی انتهاست و این طرح با بهبودی سازمانی متفاوت است و نیازمند جراحی است که با حمایت مدیران و تمام کارکنان این شرکت محقق می شود.

به گزارش اخبار پولی مالی، شرکت فولاد مبارکه پیشتاز طرح تحول دیجیتال در انقلاب صنعتی چهارم است. مسیری که نه ابتدا دارد و نه انتها و قرار است تا افق ۱۴۰۴ به هوشمندسازی فرایندها از سنگ تا رنگ برسد.

سید مهدی نقوی، معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه، در گفتگوی ویژه خبری شبکه اصفهان اظهار کرد: پیشرو بودن در بنگاه های اقتصادی و الگوی ملی بنگاه داری در کشور و حفظ جایگاه شرکت فولاد مبارکه در میدان رقابت صنعت فولاد جهان، مهمترین مضامین تعریف شده در چشم انداز و استراتژی این شرکت است.

وی با اشاره به جهانی بودن شرکت فولاد مبارکه و دستاوردهای ملی و بین المللی این شرکت ادامه داد: این شرکت همواره در مسیر جهانی گام برداشته است؛ در همین راستا در این شرکت، مطالعات طرح تحول دیجیتال و به عبارت دیگر حرکت در راستای مفاهیم انقلاب صنعتی چهارم از سه سال گذشته آغاز شد و اکوسیستم های متنوعی طراحی گردید و به طور رسمی در اول اردبیهشت سال گذشته با دستور مدیرعامل فولاد مبارکه مسیر شرکت فولاد مبارکه در سمت طرح تحول دیجیتال قرار گرفت.

هوشمندسازی و توانمندسازی از سنگ تا رنگ در شرکت فولاد مبارکه

معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه توضیح داد: دو واژه کلیدی «هوشمندسازی» و از «سنگ تا رنگ» در شعار «هوشمندسازی فرایندها از سنگ تا رنگ» مهم است. «هوشمندسازی» اصلی ترین مفهوم طرح تحول دیجیتال به عنوان رکن اساسی انقلاب صنعتی نسل چهارم به حساب می آید و کلیدواژه از «سنگ تا رنگ» هم بر وسعت فعالیت این شرکت تاکید دارد؛ چراکه فولاد مبارکه، تنها شرکت ایرانی است که سنگ آهن ورودی را به محصولات نهایی ورق رنگی تبدیل می کند و همین رویداد مهم باعث شده تا در شرکت فولاد مبارکه، شعار «هوشمند سازی فرایندها از سنگ تا رنگ» را دنبال کنیم.

طرح تحول دیجیتال برای شرکت فولاد مبارکه الزام آور است

وی با اشاره به هوشمندسازی ماشین آلات، تجهیزات مختلف در فرایندهای فولاد مبارکه بیان کرد: انقلاب صنعتی نسل چهارم برای نخستین بار در سال ۲۰۱۱ و در کشور آلمان مطرح شد. مفهوم این انقلاب در پروژه ای فوق حرفه ای و در نمایشگاه هانوفر ارائه شد و پس از آن مجمع اقتصاد جهانی و شرکت مشاوره مکنزی مفهوم انقلاب صنعتی چهارم را بسط دادند و امروزه شرکت ها و کشورهای پیشرفته دنیا به سمت این انقلاب در حرکت هستند.

نقوی تاکید کرد: طرح تحول دیجیتال و انقلاب صنعتی چهارم برای شرکت فولاد مبارکه الزام و اجبار است؛ نه اختیار. راه و مسیر است نه یک پروژه. برای اینکه بتوانیم جایگاه خودمان را در صنعت حفظ کنیم و الگوی بنگاه داری ملی در سطح کشور را همچنان ادامه دهیم چاره ای جز این نیست که مسیر هوشمندسازی فرایندها را در اولویت قرار دهیم. برآورد ما این است اگر تا چند سال آینده صنایع فولادی و غیرفولادی به سمت انقلاب صنعتی چهارم گام برندارند به حتم در عرصه رقابت شکست می خورند و نمی توانند به نیازهای ذینفعان خود پاسخ دهند.

رشد بهره وری ۸ درصدی فولاد مبارکه با هوشمندسازی

وی با تاکید بر اینکه طرح تحول دیجیتال مسیر و راه طولانی است، اظهار کرد: براورد قطعی دستاوردهای هوشمندسازی، در ابتدای کار دشوار است؛ اما مطالعات موردی منتشر شده در دنیا نشان می دهد که رشد بهره وری شرکت ها با هوشمند سازی بین ۶ تا ۸ درصد افزایش می یابد. مجمع اقتصاد جهانی شاخص هایی در طرح تحول دیجیتال تعریف کرده است که این شاخصها در سه حوزه بهره وری، چابکی و پایداری اندازه گیری می شوند که همین سه پارامتر میزان سودآوری بنگاه اقتصادی و حضور در صحنه رقابت بازار را هم تعیین می کند.

توانمندسازی نیروی کار با طرح تحول دیجیتال

معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه با تاکید بر اینکه انقلاب صنعتی نسل چهارم شکل کارکردن را تغییر می دهد، گفت: این انقلاب تاثیری بر تعداد نیروی کار شاغل در شرکت ندارد. در فرایند هوشمندسازی نقش نیروی کار، از کارگر به کنترل گر تغییر می کند و با به کارگیری تکنولوژی های نوظهور مانند اینترنت اشیا، کلان داده ها، رایانش ابری، کنترل های از راه دور، هوش مصنوعی و… توانمندسازی نیروی کار ارتقا یافته و در زمان صرفه جویی می شود و در نهایت به افزایش کارایی و راندمان سازمانی منتج می شود.

هوشمندسازی تغییر نقش انسان هاست نه حذف آنها

وی با تاکید بر اینکه فرایند هوشمندسازی با تغییر نقش نیروی کار همراه است و به حذف نیروی کار منجر نمی شود، توضیح داد: نخستین موضوع در بروز هر انقلابی، تغییر فرهنگ است. اساس و سرمایه طرح تحول دیجیتال، هم نیروی کار است و تغییر فرهنگ سازمانی نقش مهمی در توسعه انقلاب صنعتی چهارم به شمار می رود. در همین راستا برنامه های متعددی در ره نگاشت شرکت فولاد مبارکه تدوین شده است که مهمترین آن تربیت رهبران دیجیتال است.

آموزش ۱۶۰ نفر از رهبران دیجیتال فولاد مبارکه

نقوی با توضیح اینکه رهبران دیجیتال که نقش راهبری و هدایت مجموعه فولاد مبارکه را برعهده دارند، بایستی با مفاهیم تکنولوژی های نوظهور و طرح تحول دیجیتال آشنا باشند، گفت: با همین هدف، در همکاری با دانشگاه اصفهان، پروژه آموزشی برخط توسط اساتید برجسته ایران و فرانسه به ۱۶۰ نفر از رهبران فولاد مبارکه و کارکنان شرکت ایریسا ارائه شده است که ترم دوم آن مطابق با استانداردهای جهانی در حال برگزاری است.

راه اندازی مجموعه شبکه «فولادینو» در مسیر آشنایی با طرح تحول دیجیتال

وی اضافه کرد: اقدام دیگر، آشنایی کارکنان سازمان با طرح تحول دیجیتال است که راه اندازی مجموعه شبکه «فولادینو» با همین هدف بود. در این بستر نقطه نظرات و پیشنهادات پرسنل مطرح و ارزیابی می شود و محتویاتی در اختیار آنها قرار داده می شود. تمام این اقدامات به علت این است که شرکت فولاد مبارکه به بلوغ سازمانی دست یافته و همین باعث شده که آموزش های ابتدایی ارائه نشود. در برنامه های آتی درصدد هستیم تا آموزشها در سطح کارکنان شرکت فولاد مبارکه توسعه یابد.

تحول دیجیتال در فولاد مبارکه تنها راه تثبیت الگوی ملی بنگاه داری در کشور است/ تحول دیجیتال یک راه است نه یک پروژه

راه یابی فولاد مبارکه به فانوس دریایی از دریچه طرح تحول دیجیتال می گذرد

معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه باز هم بر این نکته تاکید کرد که تحول دیجیتال راهی است که ابتدا و انتها ندارد و ادامه داد: در شرکت فولاد مبارکه، برنامه ای پنج ساله با چشم انداز افق ۱۴۰۴ تعریف شده است تا این شرکت به باشگاه فانوس دریایی راه یابد.

وی اضافه کرد: باشگاه فانوس دریایی توسط مجمع اقتصاد جهانی در دائوس سوئیس تاسیس شده است که متعلق به شرکت ها و کشورهای پیشرو در طرح تحول دیجیتال است تا بتوانند شاخص های بهره وری، چابکی و پایداری را رشد دهند. شرکت های مدعی در این مسیر توسط مجمع اقتصاد جهانی ارزیابی می شوند و با کسب حداقل های مورد نیاز می توانند به افتخار عضویت در باشگاه فانوس دریایی نائل شوند که هدف شرکت فولاد مبارکه رسیدن به این نقطه است که البته با بروز تکنولوژی های نوظهور جدید پایانی برای این مسیرمتصور نیست.

نقوی با اشاره به اینکه شرکت فولاد مبارکه در طرح تحول دیجیتال در کشور پیشرو است، گفت: در حال حاضر ۶۹ شرکت به عضویت باشگاه فانوس دریایی درآمده اند که ۴ شرکت در صنعت فولادسازی جهان شناخته شده اند. این باشگاه مربوط به صنعت خاص و نقطه جغرافیایی مشخصی نیست و جهان شمول است. همانطور که در سه نسل گذشته انقلاب، اگر شرکت یا صنعتی در مسیر انقلاب گام برنمی داشت محکوم به شکست و فنا بود امروز هم ناگزیریم در مسیر انقلاب چهارم صنعتی محکم و استوار پیش رویم.

اولویت دهی هوشمندسازی در برنامه های دولت سیزدهم

وی با تاکید بر اولویت دهی هوشمندسازی و طرح تحول دیجیتال در برنامه های دولت سیزدهم تصریح کرد: با توسعه انقلاب نسل چهارم صنعتی در فولاد مبارکه ذینفعان ما در بخش شرکاء اقتصادی یا سهامداران می توانند از افزایش راندمان و بهره وری در شرکت به درآمد و سود بیشتری دست یابند. ذینعفان دیگر ما کارکنان شرکت هستند که با طرح تحول دیجیتال نقش کنترل گر پیدا خواهند کرد و در نهایت بخش مهمی از ذینفعان ما مشتریان هستند که می توانند خدمات بهتری دریافت کنند. در آینده نزدیک اهداف شرکت فولاد مبارکه به تولید و فروش فولاد محدود نمی شود بلکه می توانیم خدمات هم به مشتریان ارائه کنیم و مدل ما در خدمت رسانی به مشتری تغییر خواهد کرد.

به موقع به انقلاب نسل چهارم صنعتی رسیدیم

معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه گفت: اگرچه تجارب گذشته نمی تواند در مسیر هوشمندسازی شرکت فولاد مبارکه راهگشا باشد اما برخلاف انقلاب های صنعتی گذشته، زمان زیادی را در ملحق شدن به انقلاب نسل چهارم صنعتی از دست ندادیم. تحریم ها و شرایط سیاسی ویژه کشور امکان دسترسی به منابع اصلی هوشمندسازی را کند کرد و برای عبور از این مانع شرکت ایریسا فولاد مبارکه را مسئول طرح تحول دیجیتال شرکت فولاد مبارکه قرار دادیم تا مطالعات، ره نگاشت و پروژه های مرتبط با طرح تحول دیجیتال توسط این شرکت در مسیر رسیدن به انقلاب نسل چهارم صنعتی قرار گیرد.

راه اندازی مرکز صنعت فولاد دانشگاه تهران در آینده نزدیک

وی اضافه کرد: اقدام دیگر تاسیس مرکز صنعت فولاد در دانشگاه تهران کلنگ زنی شد که امیدواریم امسال به بهره برداری برسد تا فراخوان های نوآوری در این مرکز برگزار شود به گونه ای که چالش های تکنولوژی که راه حلی برای آن موجود نیست در این مرکز اعلان عمومی شود تا از دانش و تجربه استارتاپ ها، دانش بنیان ها و نخبگان به صورت برد برد بهره مند شویم.

راه اندازی آزمایشگاه نسل چهارم صنعت در راستای مهارت افزایی دانشجویان

نقوی به راه اندازی آزمایشگاه نسل چهارم صنعت در دانشگاه صنعتی اصفهان با الگوبرداری از مدل های موفق جهانی اشاره ای کرد و توضیح داد: محصولات شرکت فولاد مبارکه در این آزمایشگاه تست، کنترل و شبیه سازی می شود و در مقیاس وسیع شرکت فولاد مبارکه مورد بهره برداری قرار می گیرد. از سوی دیگر آموزش و تربیت نیروی انسانی ماهر و آشنا با مفاهیم طرح تحول دیجیتال از دیگر اهداف تاسیس آزمایشگاه نسل چهارم صنعت است.

طرح تحول دیجیتال جراحی سازمانی است

معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه در پایان گفتگوی خبری شبکه اصفهان ضمن تشکر از هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه گفت: زمانی شرکت های بزرگ شرکت های کوچک را می بلعیدند اما امروزه شرکت های چابک و پویا هستند که گوی رقابت را از شرکت های ایستا می ربایند. مفاهیم تغییر کرده است؛ طرح تحول دیجیتال با بهبودی سازمانی که سی سال ثمره آن در تولیدات شرکت فولاد مبارکه نمایان است، متفاوت خواهد بود و شرکت فولاد مبارکه با حمایت مدیران و تمام کارکنان این شرکت در رسیدن به هوشمندسازی به جراحی بزرگی دست می زند./

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.