تاریخ انتشار : پنجشنبه 25 شهریور 1400 - 10:56
کد خبر : 2280

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری‌ فعالیت‌های معدنی خبر داد:

اختصاص یارانه سود تسهیلات برای خرید ماشین‌آلات معدنی داخلی

اختصاص یارانه سود تسهیلات برای خرید ماشین‌آلات معدنی داخلی
اخبار پولی مالی- مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری‌ فعالیت‌های معدنی گفت: در حال حاضر امکان ارائه بیش از ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در حوزه معدن وجود دارد و یارانه سود تسهیلات برای خرید ماشین‌آلات معدنی داخلی در نظر گرفته شده است.

به گزارش اخبار پولی مالی به نقل از ایرنا، فرید دهقانی روز چهارشنبه در نشست با رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی افزود: در مدت سه سال، سرمایه صندوق را به بیش از یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان افزایش دادیم تا بتوانیم نقش و کارکرد حمایتی این صندوق را پررنگ‌تر کنیم.

وی گفت: با توجه به افزایش سرمایه این صندوق، امکان ارائه حداقل ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به بخش خصوصی در بخش اکتشاف، استخراج و فرآوری حوزه معدن وجود دارد.

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری‌ فعالیت‌های معدنی تصریح‌ کرد: در سنوات گذشته، تامین منابع مالی این صندوق در بخش اکتشافات توسط سازمان برنامه و بودجه و از محل وجوه اداره شده و کمک‌های فنی و اعتباری انجام می‌شد که با توجه به محدودیت و تغییرات در این خصوص لازم بود تا این وابستگی قطع شود.

وی افزود: برای این منظور از محل افزایش سرمایه صندوق به این بخش کمک کردیم که امیدواریم گشایشی در نیمه دوم امسال برای مکتشفین و اکتشافات تکمیلی اتفاق بیفتد.

دهقانی با بیان اینکه برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در بخش اکتشاف، بیمه سرمایه‌گذاری صادر می‌شود گفت: با صدور این بیمه، اگر متقاضی مطابق طرح اکتشافی که به صندوق ارائه شده عمل کند، در هر مرحله‌ای که اکتشافات منتج به نتیجه نشود، صندوق ۸۰ درصد کل هزینه‌های سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در معدن را پرداخت خواهد کرد.

وی گفت: در بخش استخراج نیز برای ماشین‌آلات معدنی مطابق طرح استخراجی و پروانه بهره‌برداری برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی و ضمانت‌نامه از سوی صندوق صادر می‌شود.

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری‌ فعالیت‌های معدنی با اشاره به ماشین‌آلاتی که شامل این تسهیلات می‌شود اعلام کرد: به همه ماشین‌آلات دسته اول و دوم تا ۱۰ سال ساخت با ارائه پیش فاکتور تسهیلات ارائه خواهد شد.

وی افزود: براساس مصوبه شورای پول و اعتبار پرداخت این تسهیلات برای افراد حقیقی دارای محدودیت و سقف مشخصی بوده که حداکثر سه میلیارد تومان است.

دهقانی اظهار داشت: در این خصوص تنها تضامینی که اخذ خواهد شد؛ ماشین‌آلات خریداری شده و پروانه بهره‌برداری معدنی خواهد بود.

وی با اشاره به حمایت از خرید ماشین‌آلات معدنی ساخت داخل کشور گفت: برای سوق دادن معدنکاران به استفاده از ماشین‌آلات تولید داخل، یارانه سود تسهیلات به میزان چهار درصد در نظر گرفته شده تا هزینه مالی استفاده از ماشین‌آلات داخلی برای معدنکاران کاهش و تولید و فروش این ماشین‌آلات در کشور رونق یابد.

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری‌ فعالیت‌های معدنی دوره‌ بازپرداخت این تسهیلات را سه تا چهار سال عنوان و اظهار کرد: یک سال تنفس نیز برای این تسهیلات در نظر گرفته شده که تا ۱۸ ماه قابل تمدید است.

وی به پرداخت تسهیلات برای خرید دستگاه حفاری برای اولین بار از سوی صندوق نیز اشاره کرد و گفت: با هدف کمک به حفاری در بخش اکتشافات برای واردات یا خرید ماشین‌آلات حفاری داخلی نیز به پیمانکاران اکتشاف و حفاری تسهیلات ارائه می‌شود.

دهقانی با بیان اینکه همه واحدهای فرآوری نیز امکان دریافت تسهیلات را دارند افزود: واحدهای فرآوری برای دریافت این تسهیلات باید معدن‌دار باشند یا قرارداد تامین خوراک با تاییدیه سازمان صمت استان را ارائه کنند که با توجه به برخی معیارها و شاخص‌ها، یارانه سود تسهیلات تا سقف هشت درصد نیز می‌تواند به آنها تعلق گیرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی، مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری‌ فعالیت‌های معدنی امروز در نشستی با رییس این سازمان بخشی از خدمات قابل ارائه صندوق به سرمایه‌گذاران حوزه معدن را تشریح کرد.

سایر حاضرین در این نشست نیز به بیان برخی از مسائل، چالش‌ها و دغدغه‌های معدنکاران و حوزه معدن استان پرداختند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.